čtvrtek 18. ledna 2007

Technologická antirevoluce na Kubě

Zatímco socialistická revoluce prý na Kubě stále ještě vítězí, jedna technologická antirevoluce už zvítězila. Socialistický blok mohutně dotoval zavádění technologií do kubánského hospodářství a v zemědělství došlo k nahrazování zvířecí síly technikou.

Po rozpadu socialistického bloku však byla tato strategie neudržitelná a zvířata se začala do zemědělství vracet. Pád komunismu tak ocenili zejména kubánští volové. Zatímco v roce 1960 bylo na Kubě zhruba 500 tisíc tažných volů, v roce 1990 jich bylo již jen 163 tisíc. Na konci 90. let však jejich počet narostl na 380 tisíc. Tento nárůst nahradil 40 tisíc předtím používaných traktorů a logicky prudce zvýšil počet lidí, kteří se o tyto voly musí starat.

To jen dokazuje, jak zoufale špatně je na tom kubánská ekonomika - neschopnost udržovat zásobu kapitálu vede k nutnosti nahrazování kapitálu prací. To však logicky snižuje produktivitu práce a tím i mzdy, ale zároveň spotřebovává cenné lidské zdroje, které by se hodily k rozvoji země jinde.

Díky politice Fidela Castra se tak volům na Kubě evidentně daří - narozdíl od lidí.

Zdroj: Marginal Revolution

2 komentáře:

  1. - To jen dokazuje, jak zoufale špatně je na tom kubánská ekonomika

    *zoufale* špatně? Proč se tedy opičák ve whitehousu před světem i nadále ztrapňuje uplatňováním embarga, když jde jen o kopání do dávno vypáčených dveří?

    – To však logicky snižuje produktivitu práce a tím i mzdy, ale zároveň spotřebovává cenné lidské zdroje, které by se hodily k rozvoji země jinde.

    Nejsem si tím tolik jist. Produktivita závisí i na tom jak oceníte ropu a emise z těch traktorů... Jsou lidé kteří Kubánský zemědělský model z docela dobrých důvodů naopak považují za úspěch: http://www.blisty.cz/art/24259.html

    OdpovědětVymazat
  2. Je potreba rozlisovat politiku a ekonomiku. Tenhle clanek neni o americko-kubanskych politickych vztazich. Je o tom, jak nedostatecna vykonnost ekonomiky vede k nahrazovani kapitalu praci a nadmerne spotrebe lidskych zdroju. Prispevek nikde neanalyzuje politicke priciny - a samozrejme, ze predchazejici americka blokada je jednim z faktoru.

    Embargo vsak dnes nema v podstate zadne ekonomicke duvody (kdyz Kuba bude chtit, muze si vse dovezt pres jine zeme a stejne tak muze cokoliv vyvezt do tretich zemi - kdyby ovsem bylo co). Jiste, kubansky zemedelsky model lze povazovat i za uspech. Napriklad lze (a nebude to chybne) argumentovat, ze v prubehu kolapsu kubanske ekonomiky lide udelali to nejlepsi, co mohli - aby prezili. Ale je to uspech? Uvahy jako vami citovany clanek z Britskych listu by normalne vyvolavaly jen usmev na tvari - kdyby to nebylo tak smutne. Kazdy z nas by byl jiste stestim bez sebe, kdyby nam sebrali internet a dalsi vymozenosti a misto toho nas nahnali na pole.

    A nyni jeste nekolik poznamek k vasim konkretnim poznamkam.

    \"Proč se tedy opičák ve whitehousu před světem i nadále ztrapňuje...\" Netusim. Vy to tusite? Ekonomicky to pro USA neni vyhodne. Ale vy povazujete chovani cloveka, o kterem si zhruba 95% sveta mysli, ze je mimo, za dukaz neceho? Napriklad toho, ze na tom Kuba neni ekonomicky zoufale spatne? Asi ano, kdyz to uvadite. Pro me je dukazem toho, ze Kuba na tom ekonomicky spatne JE, napriklad to, ze Kubanci nemaji co jist - a aby prezili, uchyluji se k zoufalym metodam, o kterych je prave tento clanek.

    \"Produktivita závisí i na tom jak oceníte...\" - Produktivita nezavisi na zadnem ocenovani. Produktivita vyjadruje, kolik fyzickych jednotek vystupu dokaze vytvorit jedna jednotka urciteho vstupu pomoci ostatnich vstupu, ktere ma k dispozici. Pokud ma jeden clovek traktor a dokaze vyprodukovat tunu obili, je produktivita prace tuna obili na cloveka. Pokud ma deset lidi stado krav a dokaze taky vyprodukovat tunu obili, je produktivita prace metrak na cloveka, bez ohledu na to, kolik stoji ropa nebo krmeni pro zvirata. To, ze nekdo pouziva traktor a nekdo zvire, svedci o tom, jake kombinace faktoru jsou pro nej nejvyhodnejsi - napriklad diky soucinnosti ostatnich sektoru ekonomiky.

    OdpovědětVymazat