Se zprávami o radarech se u nás roztrhl pytel. Vláda o novém protiraketovém radaru mluví jako o hotové věci, odpůrci radaru (například prakticky kdokoliv na Britských listech nebo spousta dalších spolků (nebo spíš pseudospolků) jsou zase naopak zaslepeně proti. Občas někdo přinese střízlivé informace, jako třebav rozhovoru s generálem Štefkou.
Přitom ve skutečnosti je otázka postavená úplně jinak. Každý by se totiž měl sám sebe zeptat: Kolik by Česká republika musela získat, abych s radarem souhlasil? Pak se už stačí jen zeptat Američanů, co nebo kolik jsou ochotni nabídnout. Když to bude dostatečně výhodné, proč odmítat?
Takový radar zcela jistě přinese rizika a náklady. Otázkou je, zda případné výhody nepřinesou více. Život je vždycky otázkou vyvažování pro a proti.
Vláda se chová jako neschopný vyjednavač, když dopředu avizuje, že je pro radar, aniž by si kladla podmínky, nebo se snažila vyjednat výhody. Odpůrci radaru zase radar tvrdohlavě odmítají, aniž by se zamysleli, za jakých okolností to může být přínosné. Jedni horší než druzí.
Naprostý souhlas - já jsem spíš proti, protože vláda asi nebude schopná vyjednat nic, co by vyvážilo ta rizika...podle mě ani tolik nejde o ty náklady...Nevidím jediný důvod, proč bychom měli Americe lézt do zadnice, i když je to náš spojenec, naše spojenectví by mělo být rovnoprávné pro obě strany - například pořád slyšíme o zrušení víz a kde nic tu nic!!!
OdpovědětVymazat