Mediální průmysl nemá šanci Internet ustát. Ruckus Network (článek na Wikipedii) se již několik let snažil prosadit se na trhu hudebních serverů. Cílovou skupinou byli univerzitní studenti, kterým nejprve za poplatek, později za sledování reklam nabízel stahování hudby. Služba byla ale vázána na podepsání smlouvy s univerzitou, která odváděla poplatky. Tak se do sítě zapojilo 82 univerzit.
Trh ale dále nerostl, a tak se Ruckus odhodlal k radikálnímu kroku. Dohodnul se s velkými labely a od včerejška (22. ledna) nabízí všem studentům, kteří mají e-mailovou adresu v doméně .edu, stahování hudby zdarma. 2,1 milionu skladeb.
Ano, má to své ale. Písničky jsou chráněné DRM (jak je asi složité je překlopit do MP3?), jsou ve WMA a jdou přehrát pouze v jejich přehrávači. Skladby nelze vypalovat. Licence jsou také jen dočasné (prý 1 měsíc) a musí se obnovovat (prý bude stačit jen se přihlásit ke službě - uvidíme za měsíc). V některých názvech skladeb je trochu nepořádek a občas nějaká chybí. Ale pořád je to ohromné množství hudby nabídnuté k volnému stažení.
Štěpán Kotrba, zapřísáhlý zastánce vymáhání autorských honorářů, myslí, že se jedná o výchovu vysokoškoláků. Je zcela na omylu. Mnohem lépe to vystihují na Washington Post: Když se to nepodařilo napoprvé, tak to dejte zadarmo. Možná si velké labely konečně uvědomily, že jejich zoufalá snaha o potírání šíření hudby zdarma je zcela marná. Ano, distribuce hudby po Internetu přes různé výměnné sítě legální není. Ale kriminalizovat činnost, která je dnes považovaná za standardní chování, je úsměvné. Právo musí být vymahatelné - a to v tomto případě není.
A tak jsem si před chvíli stáhnul svoje oblíbené U2, které jsem zrovna neměl na disku. Labely si snad uvědomily, že je pro ně výhodnější, když nám nabídnou hudbu oficiálně a zdarma (nebo za rozumnou cenu), než aby nás nutily pustit DC++. Že hudební svět bude With or Without You a že oni se vývoji buď přizpůsobí nebo zahynou.
Škarohlídi, kteří tvrdí, že to ublíží autorům, se krutě mýlí. Naopak - je to pro zejména pro méně známé a začínající hudebníky šance, jak trochu zrovnoprávnit své vztahy a nahrávacími společnostmi, které jim jen tak trochu odkapávají z příjmů, které mají. Trh se stane efektivnějším a pestřejším.
Například stačí mít dvě zvukovky, jednu s S/PDIF výstupem a druhou s S/PDIF vstupem a překlopím to do mp3 v cuku letu...a dokonce v digitální kvalitě...Pokud by to nešlo (o čemž pochybuji), tak by to samozřejmě šlo analogovou cestou, rozdíl v kvalitě nepatrný při použití kvalitních zvukových karet...
OdpovědětVymazatTohle asi ŽÁDNÁ ochrana nezachrání...
Jediná kloudná ochrana je lidská slušnost a zodpovědnost - jenomže to je asi jaksi cesta složitější :D
...mě RIAA za to zavřete, že jsem zveřejnil postup, který jsem zrovna teď vymyslel :D
OdpovědětVymazat