čtvrtek 4. ledna 2007

ČSA - aneb jak státní trafiky odrovnaly rozvíjející se podnik

Aerolinky nemají na růžích ustláno. 11. září, hrozba terorismu a s tím spojené nepříjemné bezpečnostní kontroly, SARS, velká procykličnost odvětví a velká konkurence na zavedených linkách dělají z leteckého průmyslu náročné podnikání. Ale to, co se v posledních letech děje s ČSA, je katastrofální.

Na přelomu tisíciletí slibně se rozvíjející podnik se potopil do hluboké krize. K pádu nastalo po roce 2003, kdy do ČSA nastoupil Jaroslav Tvrdík. O rozvratu ČSA se napsalo mnohé, například server FinExpert se situaci v ČSA věnuje v sérii článků, např. zde, zde nebo zde. Naposledy dnes píší (mimo jiné) o tom, že ČSA možná zcela odbourá dálkovou flotilu.

Proč o tom píšu? V roce 1992 zavedly ČSA přímou linku do Chicaga. Ta byla posléze zrušena a ČSA dnes létají na severoamerický kontinent pouze do New Yorku, Toronta nebo Montrealu. Tajně jsem doufal, že by se časem mohla přímá linka do Chicaga vrátit. V Chicagu a okolí žije obrovská česká a východoevropská menšina, která by mohla mít o lety do Prahy s následným přesednutím do některého východoevropského města velký zájem. Pokud ovšem ČSA rozpustí dálkovou flotilu, můžu si o tom nechat jen zdát. Ledaže by United Airlines nebo American Airlines, pro které je letiště Chicago O'Hare jednou z domácích základen zavedly linku do Prahy. Ty však preferují lety do velkých evropských měst s následným přesednutím na let dopravce v rámci letecké aliance.

Takže nezbyde než dále létat s přesedáním. Předvčerejší přesedání na Zürich Kloten bylo v pohodě, Zürich je vynikající letiště, přesto bych přímým letem ušetřil zhruba 3 hodiny na cestě, a to už bych ocenil.

2 komentáře:

  1. Hm, novou přímou linku do Prahy bude mít od léta Delta - ovšem do Atlanty. Lítat to budou pomalu už historickou 767-300ER.

    Na linku ČSA PRG-ORD vzpomínám se slzou v oku. Cestou do Toronta jsem onehdá slzel na oči obě, když jsem si uvědomil, že letím tím samým muzejním A310, který měl být už dávno přemalován na Mumbo-Jet a prodán do Ghany.

    Da zdravstvujet soudruh Natvrdlík!

    OdpovědětVymazat
  2. Že bych vyměnil místo pobytu? To asi ne... A s přestupem v Atlantě to bude asi stejné jako s přestupem na JFK - projít imigrační kontrolou, vyzvednout zavazadla a znova se zacheckovat, takže to už je lepší přestupovat rovnou v Evropě. :-(

    OdpovědětVymazat