čtvrtek 10. května 2007

Cukernatý newspeak po evropsku ... aneb zemědělská politika EU v praxi

Z článku na aktuálně.cz se člověk naučí spoustě nových a nevídaných pojmů.

V rámci restrukturalizace trhu chce proto Brusel pěstitele nově motivovat například tím, že bude vyplácet dodatečnou podporu za každou tunu kvóty, jíž se vzdají.

A člověk si myslí, že motivovat znamená přimět k lepšímu výkonu. V rámci evropského zemědělství se však stále znovu a znovu učíme novou frázi - motivovat k tomu, něco nedělat.

Komise si od nových opatření slibuje zrychlení reformy, jejímž základem je pokles zaručených cen cukru v EU během čtyř let do roku 2010 skoro o 40 procent a obdobné výrazné zlevnění cukrovky.

Pokles zaručených cen nelze zajistit žádnou motivací výrobců cukru nebo pěstitelů cukrovky. Zaručenou cenu vytvořily administrativní orgány Evropské unie a ty ji také musí zrušit. Rovněž nezajistíme zlevnění cukrovky, když budeme uplácet pěstitele, aby ji neprodukovali. Snížením nabídky ceny jedině zvýšíme.

Veškerá plánovaná reforma by šla vyřešit jediným podpisem na papíru, kterým by se zaručená cena snížila, nebo úplně zrušila. Takhle bude efekt stejný, jen se na tom někteří dobře napakují.

Z trhu mají odejít nekonkurenceschopní výrobci, kteří svou kvótu mohou vrátit unii za kompenzaci z restrukturalizačního fondu.

Nekonkurenceschopnost se vždy vztahuje k ceně, která je na trhu. Když Evropská unie poskytne vysoké garantované výkupní ceny, jsou konkurenceschopní (alespoň uměle) všichni. Ti, kteří vracejí kvótu, jsou pustí spekulanti. Je ironické, že někdo za svou nekonkurenceschopnost dostane ještě zaplaceno.

Produkce cukru v unii tak má během čtyř let klesnout asi o 25 procent, tedy asi o šest milionů tun.

Vzhledem k uváděnému odškodnému ve výši téměř 1000 Euro za tunu odevzdané kvóty budou náklady zhruba 170 miliard korun... A co potom? Bude si každý moci vyrábět, jak bude chtít? Nebo se zemědělství opět rozdělí na ty, kteří kvóty mají, a na ty, kteří je nemají a nesmějí pěstovat?

Jak to asi při stávající zemědělské politice EU bude, si každý domyslí sám.

A nejsmutnější je, že podobné články jako ten na aktuálně.cz autoři píšou vážným perem.

Žádné komentáře:

Okomentovat