Před nedávnem jsem sepsal několik poznámek týkajících se věrohodnosti studie návratnosti investičních pobídek, kterou CzechInvest prezentoval jako doklad své úspěšnosti. Nešlo ani tak o to, že by investiční pobídky byly a priori neúčinné, ale spíše o to, že taková analýza je mnohem složitější, než se CzechInvest, Deloitte, a někteří další jedinci snaží prezentovat, a že vydávat taková čísla za pravdu je přinejmenším sporné.
Věrný čtenář blogu odkazuje na komentář, který před časem napsal současný ředitel CERGE-EI Štěpán Jurajda. V něm je velmi přístupnou formou popsáno ještě širší spektrum problémů, které s vyhodnocením dopadů investičních pobídek a samotných přímých zahraničních investic souvisejí.
Nejenže je otázka, jaký dopad měly investiční pobídky na českou ekonomiku, velmi složitá. Složité jsou ve skutečnosti i zdánlivě jednodušší otázky. A dotazníky nám moc nepomůžou.
I tato jednodušší otázka je ale obtížně zodpověditelná. Ptát se zahraničních firem přímo pomocí dotazníků má tu nevýhodu, že firmy budou vždy mít důvod zdůraznit důležitost daňových prázdnin – chtějí přece co nejvýhodnější podmínky. Další problém je obvykle v tom, že se ptáme jen těch firem, které se rozhodly do ČR přijít a nevidíme ty, které jdou jinam.
Můžeme se tedy obejít bez dotazníků a použít pozorovatelná data? Jedním z prvních problémů, na který narazíme, je kauzalita:
Štěpán Jurajda popisuje některé metody, které k rigorózní analýze mohou pomoci, zejména pokud máme detailnější data. Jednou z mikroekonometrických metod je regresní diskontinuita:
Účetnictví a dotazníky tak k věrohodnému vyčíslení dopadů investičních pobídek nepostačí. Potřebujeme rigorózní ekonomii a ekonometrii:
Žádné komentáře:
Okomentovat