Kdo by si nevzpomněl. 19.září představil ministr financí Henry Paulson svůj sedmsetmiliardový plán na záchranu finančního sektoru. Plán byl od začátku velmi špatně postavený a v podstatě nekontrolovatelný, nicméně Paulson zdůrazňoval, že je třeba spěchat bez ohledu na potenciální plýtvání, protože jinak se americký finanční sektor rozloží.
Plán se nakonec podařilo schválit 3.října, spolu s přílepky zatěžujícími federální rozpočet další téměř stovkou miliard dolarů.
Vzpomínáte si, jak se s plánem spěchalo? Dnes uběhl přesně měsíc od schválení plánu a s výkupem aktiv se ani nezačalo. A vypada to, že celý plán vyšumí do ztracena. Fed spolu s ministerstvem financí totiž místo toho začaly používat cílené kapitálové investice, přesně jak předtím mnozí navrhovali.
Abychom byli k Paulsonově plánu spravedliví, je třeba říci, že samotné oznámení plánu mohlo hrozící krizi odvrátit a bez Paulsonova emotivního projevu by se finanční sektor skutečně rozložil. Vzhledem k tomu, že historie je neopakovatelná, pravdu se už nedozvíme. Na druhou stranu je také pravda, že příslibem vládního plánu Paulson de facto zablokoval jakékoliv tržní řešení - protože každá ohrožená banka si uvědomila, že obchod se státem bude mnohem sladší než kdyby začala vyjednávat se vstupem soukromého investora.
Kvůli tomu také nyní vláda nemá na vybranou a musí bankám pomoci - zatlačila totiž sama sebe do kouta. Vládní kapitálové investice nejsou zdaleka ideálním řešením, ale lepší možnost vláda v ruce pravděpodobně nemá. Proti původnímu uspěchanému plánu je to pokrok, ale pořád je to jednooké řešení, které je mezi slepými králem.
Žádné komentáře:
Okomentovat