Program na podporu ohrožených aktiv (TARP = Troubled assets relief program), který byl schválen na přelomu září a října, byl s velkou pravděpodobností definitivně uložen k ledu.
Program, jehož cílem měl být výkup ohrožených aktiv od finančních institucí pomocí reverzních aukcí, sklidil silnou kritiku (viz zde na blogu dříve). Před týdnem jsem psal, že americká vláda s výkupem aktiv nijak nepospíchá, a že celý plán zřejmě vyšumí do ztracena.
To dnes bylo i oficiálně potvrzeno. Henry Paulson dnes oznámil:
Paulsonova administrativa tak konečně zjistila, co jiní tvrdili už dávno. Navíc si začala všímat i dalšího problému, který TARP vyvolal - a to vytěsňování soukromých investic.
Zapojení soukromého kapitálu je klíčové. Vzhledem k tomu, jak se finanční instituce vehementně hlásí o peníze z vládního programu, je zřejmé, že podmínky financování pro ně musí být poměrně atraktivní. Soukromý kapitál bude o své investice bojovat mnohem tvrději.
Nyní však zůstává klíčová otázka - co s penězi, které Kongres schválil, ale zůstaly nevyužity. Část peněz byla použita na přímé kapitálové investice, o část si musí ministr financí formálně požádat, ale celkem leží na stole stovky miliard dolarů. Vzhledem k tomu, jak vágně je účel použití peněz definovaný, nebude pro stávající (či budoucí Obamovu) administrativu žádný problém použít tyto peníze třeba na záchranu Detroitu v čele s krachujícím General Motors.
A faktem také zůstává, že nenávratně ztraceno je i téměř sto miliard dolarů přílepků, který se se zákonem na stabilizaci ekonomiky svezly.
Žádné komentáře:
Okomentovat