Od zvolení Baracka Obamy novým prezidentem ještě neuplynul ani týden a už tu máme spoustu názorů na to, co všechno budoucí prezident USA pro Čechy zařídí.
V první řadě stojí samozřejmě otázka radaru v Brdech. Zatímco ODS doufá, že Obama radar nezruší, poslankyně Strany zelených už mu pro jistotu rovnou píší, aby umístění radaru přehodnotil:
Bývalý senátor Jiří Zlatuška ve svém blogu dokonce píše, že s Obamou v čele USA by mohl být radar přijatelnější i pro Jiřího Paroubka.
Jsem však zvědavý, jak by Paroubek změnu svého postoje vysvětloval ruským představitelům, které si zve do Lidového domu, když Obama jasně prohlásil, že je potřeba držet Rusko na uzdě.
Sledovat českou politiku je smutné. Odpůrci i zastánci radaru si slibují, že za ně otázky, které jsou jedině v kompetenci České republiky, vyřeší budoucí americký prezident. Přitom Obama je v této záležitosti čím dál méně čitelný - zatímco na jaře protiraketovou obranu odmítal, před měsícem s ní souhlasil a nyní "nic neslibuje".
Odpůrci radaru argumentují, že se Česká republika přijetím radaru dostane do područí vlivu USA a ztratí část suverenity. A proto poslankyně Zubová a Jakubková žadoní u Baracka Obamy, aby jim vyřešil české problémy? (A to ještě Obamu oslovují Vážený pane prezidente, ačkoliv prezidentem ještě pár měsíců nebude.) Tomu se říká suverenita!
Zastánci radaru v čele s Topolánkem a Vondrou zase z nepochopitelných důvodů chtějí Obamu přesvědčovat, že radar je opravdu potřebný. Obama, jako jakýkoliv jiný americký prezident, samozřejmě bude hájit primárně americké zájmy. Na Češích je potom zvážit, zda jsou české zájmy dostatečně v souladu s těmi americkými, aby stálo za to radar přijmout. Existují dobré důvody proč radar přijmout, ale ani jeden z nich neobsahuje ujišťovací otázky, jestli si to Američané s nástupem Obamy nerozmysleli.
Všechny reakce českých politiků implicitně obsahují naivní (a nebezpečnou) víru, že s Obamou přijde do Bílého domu někdo, kdo za nás všechno vyřeší. A to se netýká pouze radaru.
Martin Bursík v Obamovi vidí spasitele v oblasti životního prostředí.
O věrohodnosti dlouhodobých politických slibů jsem již psal dříve. Politik může do roku 2050 slíbit v podstatě cokoliv, protože tou dobou za nesplnění svých slibů už stejně neponese žádnou zodpovědnost.
Jiří Zlatuška si zase slibuje, že Obama snad bude rušit studentská víza do USA.
Bohužel, žádná jiný režim pro studentská víza než ten stávající nenastane, protože žádný lepší než ten, co máme, pro evropské země neexistuje. F1 nebo J1 budou nadále jediné alternativy. Představa, že by se na tom dalo něco změnit, je naivní. I nadále budeme platit sto třicet dolarů za studentské vízum plus sto dolarů Sevis Fee.
Možná by čeští politici měli strávit těch několik měsíců, které zbývají než Barack Obama nastoupí do funkce, přemítáním nad realitou. Budou pak méně překvapení.
Česká očekávání však nejsou ojedinělá. I někteří Američané od Obamy očekávají nesplnitelné:
Ta očekávání jsou docela přehnaná, ale uvidíme, co se všechno bude dít...
OdpovědětVymazatJE převelice zajímavé, že největší očekávání mimo realitu zvěstují zelení. Aniž bych se chtěl kohokoli dotknout, již delší dobu mám neodvratitelný pocit že mezi slovem zelený a pitomec je rovnítko.
OdpovědětVymazat