Není žádnou novinkou, že akciové trhy coby předbíhající indikátor (leading indicator) s příchodem recese klesají. Zároveň víme, že trhy obvykle klesají více, než by podle stávajících modelů odpovídalo poklesu ekonomické aktivity (jedná se jeden z projevů takzvané excess volatility puzzle).
Stávající pokles trhů je však svým rozsahem větší, než jsme byli v posledních desetiletích zvyklí.
Graf s vývojem akciových indexů v posledním roce jsem už rozebíral dříve. Nyní je ale vhodné se podívat na dlouhodobější vývoj. Stávající pokles trhů poslal akciové indexy zpět na úrovně, které nepamatují mnoho let.
Následující obrázky nejsou pro investora do akcií příliš optimistické. Je však zapotřebí si uvědomit, že optimistické být nemohou už z definice, protože jsou konstruovány tak, aby výběrově postihly špatné období.
Počátek zakreslené časové řady je vždy určen datem, kdy daný akciový index poprvé překonal nejnižší hodnotu indexu zaznamenanou za poslední dva měsíce. Znamená to, že pokud investor zainvestoval do akciového indexu v den, kdy začíná časová řada, a prodal v nejhorší možný den v průběhu posledních dvou měsíců, pak jeho nominální výnos byl přesně nula.
Začněme americkým trhem (ten český si necháme na konec).
Dow Jones Industrial Average Nejznámější americký akciový index se 20.listopadu propadl na stejnou hodnotu, jakou měl před více než jedenácti lety, tedy zhruba do poloviny růstového období spojeného s dot-com firmami.
S&P 500 Širší index S&P zašel ještě o půl roku dále, až do roku 1996.
Jak na tom je Asie?
NIKKEI Nikkei propadl až na úrovně roku 1983 (kus grafu tak chybí, protože denní data jsem sehnal až od roku 1984). Hlavním viníkem je samozřejmě extrémní růst cen akcií z druhé poloviny osmdesátých let a následná mizerná devadesátá léta.
Hang Seng Hongkongský Hang Seng ztratil všechno ze svého strmého růstu po roce 2004 a propadl se na úroveň, kterou zažil již v roce 1993.
Straits Times Velmi podobně na tom je i singapurský Straits Times.
Je na tom Evropa lépe? Není.
DAX Německý DAX se v čase vrátil téměř stejně jako Dow Jones.
FTSE Britský FTSE ještě o něco dále... Kromě toho poslední vrchol FTSE nedokázal překonat ani ten předchozí z roku 2000.
CAC40 Dokázala více regulovaná a vládou ovlivňovaná francouzská ekonomika obstát lépe? Ne, a stejně jako FTSE poslední růstové období nepřekonalo rok 2000.
RTSI I moskevský RTSI se vrátil zpět na úroveň roku 1997. Rusko však místo růstu v druhé polovině 90.let zažívalo krizi, takže kdo zainvestoval až v roce 1998, stále dosahuje zajímavých výnosů.
PX A konečně pražská burza, kterou strmý růst v druhé polovině 90.let rovněž minul. Akciový index se tak vrátil na úroveň ze začátku roku 1994, přesně na den 9 měsíců po postsocialistickém otevření BCPP.
Dik
OdpovědětVymazatco brání místo komentování relativních dat udělat stručný komentář dat absolutních? Mám takový pocit že používání grafových výsečí s nejednotnými osami bylo vždy více-méně účelový popis reality. Něco jako \"nebudeme přece říkat, že ta kaše se nedá žrát, ale zato je v ní zamíchaný vy-ni-ka-jí-cí panenský olej spolu s de-li-ka-tes-ním vanilkovým pudingem. jako degustátor musím vyzdvihnout pečlivý výběr ingrediencí a citlivý přístup k metodice míchání a to, že měl kuchař při vaření smoking.\"
OdpovědětVymazatGrafy jsou vcelku dobrým vyjádřením reality. Může se to nelíbit, ale je to tak všechno co se s tím dá dělat. Daleko zajímavější je co nám říkají pro budoucnost. Již jednou jsem zde zmiňoval, že jediný nástroj vhledu do budoucnosti je Elliottova teorie vln. Bylo to zpochybněno. Je to je tak vše, co se s tím dá udělat.
OdpovědětVymazatAniž bych se pouštěl do podrobností, pokles bude pokračovat u mnoha trhů velmi dlouho.
\"jediný nástroj vhledu do budoucnosti je Elliottova teorie vln\"
OdpovědětVymazatPtal jsem se na nejake seriozni odkazy, ale nic jsem z vas nedostal.
\"jediný nástroj vhledu do budoucnosti je Elliottova teorie vln\"
OdpovědětVymazatKrome toho me vzdycky udivuje, ze vsichni ti, co maji \"tu jedinou spravnou teorii\" pisou komentare na blogy, misto toho aby sedeli na sve jachte zakotvene na Tahiti, popijeli daikiri a uzivali si vydelaneho bohatstvi.
Drahý piniusi,
OdpovědětVymazatcítím z toho posměch. No budiž. Patrně o uvedené teorii nic nevíš, tak jen tak od pasu plkáš.
Přirozeně \"jediný nástroj\" je jako u všech \"nástrojů\" k předvídání budoucnosti nadsázka.
K těm zdrojům: nejsou a pokud jsou, jsou nesprávné. Po provedení důkazu kruhem jsme u tvrzení, NEJSOU.
Je to pro mne výzva (jak se moderně říká) aby zdroje byly. Bavím se tím mnoho let s dobrými výsledky.
Šlo by ty grafu udělat CPI-adjusted?
OdpovědětVymazat