sobota 25. září 2010

Solární elektrárny a nezamýšlené důsledky


Známý aktivistický novinář ve službách aktuálně.cz přišel s novým objevem - na dotacích solárních elektráren vydělaly také banky.

Samozřejmě, že to tak musí být. Investoři do solárních elektráren se nezřídka rekrutují z kruhů blízkých politice, protože mají blízko k těm, kteří o dotacích přímo rozhodují, a tedy mají informační výhodu. Mají náhle v rukou obrovské uměle vytvořené investiční příležitosti, mnohem větší než je jejich kapitál.
Nutně si tedy musí půjčit. Měli bychom snad žádat manažery bank, aby se chovali "sociálně zodpovědně", napravovali chyby politiků a zájemce o úvěry na solární elektrárný odmítali? Žádat to můžeme, ale manažeři to nesmějí udělat, protože by tím poškozovali akcionáře a přímo tak porušili obchodní zákoník.

Banka je samozřejmě v poměrně výhodné pozici, protože investor musí vyjednávat rychle, aby stačil elektrárnu spustit před koncem roku 2010. Ve vyjednávací hře si tak může ukrojit větší než obvyklý podíl na přebytku, který v podobě dotace dodává stát. Žádné překvapení se nekoná.

Aktivistický novinář se v celé sérii článků snaží přesvědčit čtenáře, kdo všechno snad za solární boom může - ČEZ, banky, a tak dále.

Ve skutečnosti však jen odvádí pozornost od podstaty problému - a sice jak se krásná myšlenka (ekologická elektřina z obnovitelných zdrojů) v politickém procesu proměnila v katastrofu. Ani nemusíme vinit politiky z nekalých úmyslů, alespoň někteří z nich to skutečně mohli myslet dobře - ale to je možná ještě horší. V politickém procesu, kde malá skupina lidí rozhoduje o obrovském objemu peněz, které jim nepatří, a kde je nad rozhodováním jen malá kontrola, je tendence ke vzniku nezamýšlených důsledků velmi silná. A je tím silnější, čím větší a čím méně odzkoušený vládní program je.

Před několika lety měla být ekologickou spásou, protlačenou skrze státní dotace, biopaliva. Skončilo to fiaskem. Nepoučili jsme se, a tak jsme odhlasovali solární dotace. A opět stejný výsledek.

Až přijde další nápad, jak by měl stát pomocí masivních dotací proměnit svět k lepšímu, je dobré si připomenout slova Miltona Friedmana:

Jednou z velkých chyb je hodnotit politická rozhodnutí a vládní programy na základě jejich úmyslu, místo na základě výsledků.
Milton Friedman, The Open Mind (1975)

1 komentář:

  1. Martin Hruška27. září 2010 8:18

    A nevydělaly jen banky. Jak se dozvíme zde: http://video.ihned.cz...-atraktivni (ke konci), hlavní výdělek směřoval do kapsiček místních minikmotrů.

    OdpovědětVymazat