úterý 21. září 2010

Na základě čeho získala Mission Impossible IV státní podporu?


Jaký je kulturní aspekt Ethana Hunta?

Nová Mission Impossible IV se bude zčásti natáčet v Praze a média jásají, že je to hlavně díky novému systému pobídek, díky kterému filmaři získají od státu zpět až dvacet procent utracených nákladů. Po letech masáží v denním tisku tak byly pobídky konečně spuštěny.

Ve skutečnosti není informace o tom, že se M.I.4 bude natáčet v Praze, nijak nová - víme o ní už měsíc. Agentura Stilking Films přitom podala žádost o dotaci na M.I.4 už dávno - byla úspěšně projednána pod kódovým označením Aries už 16.července, na prvním řádném zasedání Rady Programu podpory filmového průmyslu.

Vzhledem k tomu, že žádost o dotaci byla úspěšně projednána necelý měsíc od spuštění dotačního programu, vnucuje se myšlenka, že ve skutečnosti už byl scénář M.I.4 napsaný dříve, v Praze by se stejně točilo a dotace je pro Paramount jen příjemnou třešničkou na dortu (charakteristickým problémem tohoto typu dotací je skutečnost, že peníze putují i těm štábům, které by v Česku točily i bez dotací - je to podobné jako se šrotovným na Slovensku).
Alternativně je samozřejmě teoreticky možné, že se scénáristé Josh Appelbaum a Andre Nemec 21.června dozvěděli, že dotační program byl schválen, rychle přepsali scénář, zahrnuli Prahu, předložili nový scénář Paramountu a Tomu Cruisovi, ti jej schválili, všichni nalezli českého partnera (Stilking Films), dohodli se, podepsali smlouvy, předložili žádost o dotaci, ta byla posouzena a konečně, o pouhých 26 dnů později, také schválena. Nebudeme spekulovat o tom, která z variant je pravděpodobnější.

Kulturní aspekt M.I.4

Co je však zajímavější, je skutečnost, jakým způsobem byla dotace pro M.I.4 získána. Protože musel být dotační program schválen Evropskou komisí, musí každý dotovaný film projít takzvaným kulturním testem. Kulturní test spočívá v osmi kritériích, z nichž za každé lze získat dva body. Pravidla praví, že projekt musí splnit alespoň dvě z těchto kritérií. M.I.4 získal v kulturním testu pět bodů, tedy musel splnit alespoň dvě a půl kritéria.

A tady je seznam oněch kritérií. Každý si může sám udělat představu o tom, zda je například Ethan Hunt aka Tom Cruise "postavou/osobností patřící do české/evropské kultury/historie/společnosti/náboženství". Vyhodnocení bohužel neposkytuje žádné detaily o tom, za co byly body ve skutečnosti získány.

Část I – Kulturní kriteria

 1. příběh / scénář / ústřední téma filmu je založeno na události, která je součástí české nebo evropské kultury / historie / mytologie / náboženství
 2. film se zakládá na postavě / osobnosti patřící do české / evropské kultury / historie / společnosti / náboženství
 3. příběh filmu souvisí s evropským prostředím / místem / lokalitou / architektonickým nebo kulturním prostředím
 4. příběh / scénář / ústřední téma filmu je založeno na literárním díle nebo adaptaci dalších uměleckých odvětví (výtvarného umění, hudby apod.) s kulturní hodnotou
 5. příběh / scénář / ústřední téma filmu je zaměřeno na aktuální kulturní / sociologické / politické téma české nebo evropské společnosti
 6. film reflektuje významnou českou nebo evropskou hodnotu, jako je kulturní rozmanitost / solidarita / rovnost / ochrana menšin nebo lidských práv / tolerance / ochrana životního prostředí / respektování tradic kultury nebo rodiny
 7. film je zaměřen na českou / evropskou kulturu / identitu nebo české / evropské zvyky a tradice
 8. příběh / scénář / ústřední téma filmu je založeno na aktuálních nebo historických světových událostech s dopadem na evropskou / českou společnost
Proti M.I.4 vůbec nic nemám - rád se na něj (pravděpodobně v letadle při letu přes Atlantik) podívám. Ale že by se jednalo o tvorbu splňující výše uvedená kritéria?

Mimochodem, kulturním testem pro dotaci rovněž prošlo třetí pokračování akční série xXx The Return of Xander Cage, jejíž druhý díl byl tak špatný, že na Rotten Tomatoes získal pouhých 16%. Schválně, jestli bude hlavní hrdina v souladu s evropskou kulturou bránit ruské mafii v tom, aby zničila svět pomocí chemických zbraní (první díl), nebo chránit amerického prezidenta před zavražděním vzbouřenými americkými generály (druhý díl).

2 komentáře:

 1. 3,5,8, uplatok a tuzba dokazat, ze nova politika funguje a investicie sa valia do Prahy.

  OdpovědětVymazat
 2. a 2 brzy nastoupí, hned jak E.H. nějaký blázen postaví pomník v centru Prahy, viz třeba ty \"kokotoidní\" hodiny v Brně ;-)

  OdpovědětVymazat