středa 15. září 2010

Solární elektrárny - kdo nejlépe odhadne instalovaný výkon na konci roku


V jednom z předchozích článků jsem se otřel o predikční schopnost České agentury pro solární zdroje při odhadování instalovaného výkonu solárních elektráren na konci roku 2009. V posledních dnech se přitom s odhady instalovaného výkonu ke konci roku 2010 doslova roztrhl pytel. Abychom podali poněkud lepší kvantitativní srovnání těchto odhadů, porovnává je následující graf s časovou řadou skutečně instalovaného výkonu v průběhu roku 2010.

Graf vyžaduje vysvětlení. Tmavě modrá čára znázorňuje skutečný instalovaný výkon v příslušných měsících. Barevné body pak vyjadřují odhady instalovaného výkonu ke konci roku 2010. Horizontální vzdálenost zachycuje datum, kdy byl daný odhad učiněn. Odhady tedy cílují úroveň, na kterou by se modrá čára měla dostat na konci roku.
Skutečný instalovaný výkon v MWp (megawatt-peak) je z z webu ERÚ. Odhady jsou posbírané z denního tisku.

ČEZ jsou odhady, které zveřejnil ČEZ. ERÚ jsou odhady Energetického regulačního úřadu. CZEPHO je Česká fotovoltaická průmyslová asociace, ekologové zahrnují oficiální vyjádření různých ekologických organizací (Hnutí Duha, Ekologický právní servis) a konečně analytici zahrnují odhady nezávislých analytiků (např. Wood & Company aj.). Kde daná instituce uvedla rozpětí hodnot, je použit průměr.

Solar plants 2010

Skutečný instalovaný výkon solárních elektráren (tmavě modrá čára) a odhady instalovaného výkonu ke konci roku 2010 (barevné body). Horizontální vzdálenost odhadů vyjadřuje datum zveřejnění odhadu.
Zdroj: ERÚ, denní tisk, tiskové zprávy a vlastní výpočty

Protože se jednotlivé zájmové skupiny v podstatě osočují, že ta druhá odhady buď nadsazuje nebo naopak podhodnocuje, je cílem výše uvedeného grafu zachytit vývoj odhadů a jejich porovnání s realitou.

Pokud si vzpomenete na jakákoliv dříve uvedená prohlášení v tisku, která zmiňují konkrétní čísla, posílejte odkazy do komentářů, do grafů je přidám.

Abychom si dokázali udělat představu, jak by se instalovaný výkon mohl (ale nemusel) vyvíjet, je dobré porovnat data se skutečností v roce 2009. Zde vidíme, že zatímco za prvních 11 měsíců roku 2009 se do provozu uvedlo zhruba 100 MWp, v prosinci 2009 to bylo celých 300 MWp.

Solar plants 2009

Žádné komentáře:

Okomentovat