úterý 11. května 2010

Co mají společného cibule a Hollywood?


Před půl stoletím (v roce 1958) si američtí pěstitelé cibule vymohli úpravu zákona, který upravuje obchodování komoditních derivátů. Ten tak definuje komoditu takto:

Pojmem "komodita" se rozumí pšenice, bavlna, rýže, ... [atd. atd. atd.] ... dobytek, mražený koncentrát pomerančového džusu a všechny ostatní produkty a zboží s výjimkou cibule podle zákona 85-839 (7 USC 13-1), a všechny další služby a práva, na které se obchodují kontrakty na budoucí dodání.

Čím je cibule výjimečná? Ničím. Pěstitelé cibule však doufali (marně), že zákaz derivátových obchodů sníží volatilitu tržních cen, a měli dostatečnou lobbovací sílu, aby výjimku prosadili (nyní ji chtějí zase zrušit).

Kdo by však chtěl další výjimku získat, je hollywoodský filmový průmysl.
Nedávno byla schválena dvě povolení na obchodování kontraktů na výnosy filmů, které přicházejí do kin. Hollywoodu se to nelíbí a chtěl by prosadit úpravu zákona tak, aby výše uvedená pasáž zněla:

... s výjimkou cibule a výnosů z prodeje vstupenek do kin.

Formální žádost o zákaz nepodal nikdo jiný než MPAA, která argumentuje:

Udržení reputace a integrity filmového průmyslu je pro MPAA a její členy klíčové. Dle veřejně dostupných materiálů jsme dospěli k závěru, že umožnění obchodování futures kontraktů způsobem, na který lze nahlížet jako na ekonomický ekvivalent legalizace hazardních her o výnosy ze vstupného, by mohlo poškodit reputaci a integritu našeho průmyslu. Nevidíme žádný veřejný zájem na umožnění takových kontraktů.

Na jednu stranu je pravda, že kontrakt na výnos ze vstupného na konkrétní film se od klasických komodit liší - komodity jsou standardizované produkty, které může dodat kdokoliv, zatímco konkrétní film je jedinečný. To ale není a priori důvod k zákazu.

Že MPAA nevidí veřejný zájem? MPAA v posledních desetiletích projevila tolik krátkozrakosti, že ji nelze považovat za nějakého vizionáře. To, jestli někomu takové deriváty přinesou užitek, by bylo dobré nechat na těch, kteří investují vlastní peníze do spuštění obchodování.

Žádné komentáře:

Okomentovat