sobota 29. května 2010

Několik postřehů z voleb do Poslanecké sněmovny


Politickým spekulacím se tento blog nevěnuje a na hodnocení dopadů voleb je stejně brzo - důležité bude, co budoucí vláda ve skutečnosti udělá. Takže jen několik neuspořádaných postřehů.

Fiskální zodpovědnost

Strany, které ve volbách fakticky zvítězily, spojuje jedna věc, na kterou voliči evidentně slyšeli - fiskální zodpovědnost. Pokud tedy vytvoří společnou vládu, nemají jedinou výmluvu - stabilní veřejné finance budou jedním z klíčových aspektů, podle kterého budou hodnoceny. Je dobré si zapamatovat jejich volební program:
ODS: "Věřím ve volební úspěch a vytvoření vlády rozpočtové zodpovědnosti" volební program

TOP09: "Zavazujeme se však, že nevstoupíme do vlády, která nebude likvidovat deficit veřejných rozpočtů" volební program

VV: "Stop zadlužování" volební program

Pomocí prázdných politických prohlášení ženy do politiky nedostanete

44 z 200 nových poslaneckých křesel obsadí ženy. To je nárůst z 18% na 22%. Není vůbec jasné, jestli by žen ve Sněmovně mělo být více nebo méně (neexistuje jediné smysluplné kritérium), nicméně se však můžeme podívat na to, zda se o nárůst zasloužily ty strany, které o zastoupení žen v politice také nejvíce mluví.

KSČM 11/26 = 42% VV 8/24 = 33% TOP09 11/41 = 27% ODS 9/53 = 17% ČSSD 5/56 = 9%

Komunisté nezůstali u slov a sestavovali své kandidátky tak, aby ženy byly skutečně vysoko. Zato sociálnědemokratické ženy budou zklamané - nejenže nemají místopředsedkyni strany, na kterou mají podle stanov nárok, teď mají ze všech stran i nejmenší zastoupení ve Sněmovně, přestože ČSSD má nejvíce poslanců. Pomocí prázdných proklamací a pravidel, které zůstaly jen na papíře, ženy do politiky nedostanete.

Preferenční hlasy nejsou k ničemu

V Olomouckém kraji se voličům ODS podařilo vykřížkovat leadera kandidátky Ivana Langera. První náhradnicí na místo poslance tak je Eva Pijáčková, která je na kandidátce předposlední.

Politická scéna se výrazně mění

Topolánek, Paroubek, Langer, Kasal, Svoboda, Liška, Bursík, Exner, Zeman, ... všichni ti mizí ze světel reflektorů nebo budou vidět mnohem méně. Více než polovina současných poslanců opouští Sněmovnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat