neděle 30. května 2010

Ještě jedno srovnání Apple a Microsoftu


K článku o Apple a Microsoftu přidám ještě jeden postřeh.
Microsoft byl růstovou firmou v 90.letech 20.století. Z hlediska vývoje ceny akcií dnes vypadá jako technologický dinosaur. Apple v 90.letech spíše skomíral - aby ovládl první desetiletí 21.století.

4 komentáře:

 1. tyhle grafy jsou naprosto kouzelné v tom, jak nikdy neukazují realitu jak je, pouze tu část, která je v grafu momentálně potřeba ukázat. :)) včetně nelineárních os.
  Jsem uživatel Apple asi od roku 1995 takže bych se mohl považovat i za fanouše, nicméně právě tady se sluší dodat, že na hodnotu akcií má vliv spousta věcí a chování na akciovém trhu. To přeci pinus ví. Navyšovat akcie se dá i obchodováním sám se sebou, s čímž mají hlavně banky v USA bohaté zkušenosti. A jakmile se nějaká ne-bankovní korporace pustí do starostí o své akcie víc, než je zdrávo, nakonec starost o prachy převládne nad původními cíli = tvořit hodnoty. A pak už je otázka času, kdy firmu oškube vlastní management a skončí jako automobilky v Detroitu.
  Microsoft celkem dlouhou dobu vyplácel akcionářům dividendy ze zisku, proto akcie nestoupaly. Apple zase v poslední době dobře kapitalizoval, obchodoval a vyvíjel, ačkoliv měl i slabé období kdy tam Jobs v čele nebyl.
  Nicméně si myslím, že ekonomická úspěšnost se nedá objektivně měřit jen hodnotou akcií. U MS bych řekl, že je až s podivem, že jim akcie neklesají na to, jak trapné koncepty a produkty z nich padají. Ovšem asi mazaně je prodávají hloupým kravatám. Nakonec, MS a Apple je pokud jde o vlastní zájmy jeden za 18 a druhý bez 2 za 20, na obou firmách by se dalo najít něco. (čehož fanatičtí fandové tak rádi využívají) Apple je však výrazně inovativní a za to patří velký respekt.

  OdpovědětVymazat
 2. 1. Logaritmicka vertikalni skala je samozrejme vhodna. Pracujeme s multiplikativnimi velicinami. Ovsem graf si muzes jednoduse prepnout to linearni skaly. Vzhledem k tomu, ze se jedna o monotonni transformaci, zaver musi byt stejny.

  2. Microsoft prvni dividendu vyplatil az na konci roku 2002 a kumulovana vyplacena dividenda od te doby cinila 5,72 dolaru na akcii. Po zapocteni se obrazek nijak nezmeni.

  3. \"Navyšovat akcie se dá i obchodováním sám se sebou\" :-)))))

  OdpovědětVymazat
 3. no já jen že grafem a jeho výkladem se fakt dá říct cokoliv. Je to jako víra a výklad náboženství. Vsadil bych se, že by se našel i někdo, kdo by z grafu vyvěštil bankrot Applu. Radek Hulán to věští přes 10 let.. :D
  mimochodem podobný článek, to se nám to urodilo... :)
  http://www.macblog.sk...t-3668.html
  ad. 3) http://autismtreatmentnow.com...pdf

  OdpovědětVymazat
 4. Aha, takze vlastne zadnou konkretni vytku nemas a je to jen takove placani nazdarbuh. Ctenari tohoto blogu jsou inteligentni bytosti, dokazi si grafy interpretovat sami. Ten odkaz je dobra slatanina.

  OdpovědětVymazat