čtvrtek 27. května 2010

Apple, Microsoft a technický pokrok


Apple se stal největší technologickou firmou světa a pokračuje v úspěšném tažení díky spektru svých i-výrobků. Pamatujete si, jak se řada lidí Applu smála, když svou poslední novinku nazval iPad (v angličtině pad znamená rovněž vložka)? Dnes si na to nikdo ani nevzpomene. Nedávno jsme si iPad vyzkoušeli v prodejně a je pravda, že co se týče uživatelské přívětivosti, je rozhraní naprosto nedostižné.

To je ale jen na okraj. Zajímavější je srovnání Applu a Microsoftu. Není od věci si připomenout tiskovou zprávu Microsoftu z roku 1997:

In a keynote address delivered today at MacWorld Boston, Apple Computer Inc. director and co-founder Steve Jobs and Microsoft Corp. chairman and CEO Bill Gates announced a broad product and technology development agreement between Apple and Microsoft including the following: ... To further support its relationship with Apple, Microsoft will invest 150 million USD in non-voting Apple stock.

Byla to dobrá investice? Pokud Microsoft svůj podíl neprodal, mohl řádně vydělat. Mark Perry (a další) uvádějí graf ceny akcií Apple.

Apple stock price

Zdroj: Mark Perry

10.listopadu 1997 stál právě vydaný Apple PowerBook G3 celých 5700 dolarů, zatímco cena akcie byla 4,67 dolaru. Dnes je cena akcie 256 dolarů - a nový MacBook začíná na 999 dolarech. Kdybyste místo jednoho PowerBooku nakoupili akcie Applu, mohli jste si dnes koupit 315 MacBooků.

Mimochodem: Powerbook G3 měl 250 MHz procesor, 32 MB RAM, pasivní display 800x600 pixelů, 5 GB hard drive, 10 Mbit Ethernet, žádné bezdrátové připojení a 2 MB videokartu. Vážil 3.4 kg.

MacBook má 2,4 GHz procesor, 2 GB RAM, 1280x800 aktivní displej, 250 GB hard drive, 1 Gbit síťovku, Wi-Fi a 256 MB videokartu. A hmotnost klesla na 2,1 kg.

2 komentáře:

  1. At PowerBook nebo MacBook, myslim ze v te dobe jsme si rikali jak neuveritelne vzroste diky pocitacum produktivita nasi prace napr. nekde v kancelarich. Misto toho mam nekdy pocit ze delam v IT spoustu veci navic jen proto aby neco fungovalo tak jak ma. Chjo.

    OdpovědětVymazat