Nevada je jediným státem USA, kde je (alespoň v některých částech) legalizovaná prostituce. Veřejné domy sice platí městské daně, nikoliv však státní daň, kromě stodolarového licenčního poplatku. Lobbista George Flint, předseda Nevadské organizace veřejných domů, to teď chce změnit, stát však daně od veřejných domů zřejmě nechce.
"Jsem jako hlas v divočině," říká Flint, který sám nevlastní žádný z veřejných domů. "Nepřinese to právě balík peněz, ale budeme rádi, když budeme platit náš spravedlivý díl. Ale nemůžeme [od zákonodárců] získat ani slyšení. Předseda sněmovny mi řekl: 'I když jsme ve špatné situaci, tímto směrem jít nechceme.'"
Výše uvedené výroky ovšem samozřejmě neznamenají, že by George Flint a vlastníci veřejných domů byli nějakými samaritány, nezištně ochotnými platit vyšší daně.
Je to stejné jako z alkoholem a cigaretami. Pro stát je zdanění těchto odvětví výnosným zdrojem příjmů a výrobci pro daním nereptají, protože alternativou je zákaz nebo výrazné restrikce. Vzniká tak Nashovo ekvilibrium, do kterého nyní chce Flint dotlačit i prostituci v Nevadě. Z krátkodobého hlediska může být placení daní ztrátové, ale z dlouhodobého hlediska zajišťuje perspektivu existence.
Ono je potřeba si říct, že daně vlastně nejsou ve své podstatě nic špatného. Kupoval jsem teď betonová modulární kamna a jsem naprosto v pohodě s tím, že stát dostane část z prodeje – daň z přidané hodnoty. Daně musí být ale přiměřené a jen tam, kde jsou skutečně potřeba. To je to, co mě trochu trápí.
OdpovědětVymazat