Plánovaný Milton Friedman Institute se nerodí snadno. Nesouhlas se ozval i zevnitř univerzity - 101 profesorů a vyučujících (8% celkového poctu) podepsalo petici proti jeho vytvoření.
Milton Friedman Institute se tak načas stal na univerzitě politicky ožehavým tématem. Někteří odpůrci institutu si neberou servítky. Naproti tomu zastánci v rámci univerzity se snažili spíše zklidňovat situaci.
To Jagdish Bhagwati z Columbia University politicky korektní být nemusel:
Trpělivost nakonec došla i Johnu Cochranovi, který celou petici důkladně rozebral.
A o co signatářům petice vlastně jde? O to, že Milton Friedman a ekonomie Chicago School nedělá univerzitě dobré jméno zejména v rozvojovém světě, kde údajně vedly volnotržní myšlenky k "monetizaci namísto demokratizace".
Klíčový cíl signatářů je však uveden v posledním odstavci petice:
Na jedné straně tedy varují před monetizací rozvojového světa, na druhé straně ale monetizovat sami chtějí - aneb když dostane peníze Milton Friedman Institute, oni chtějí taky.
Překvapilo mně jak hloupě (ve smyslu sleduji nějaký cíl a chci ho tou peticí dosáhnout) je ta petice napsaná ... spolehlivě většinu dospělých odradí.
OdpovědětVymazatOproti tomu ty Cochranovy poznámky jsou velmi vtipné.
I know, I can\'t believe either. It\'s an outrage. It\'s jealousy. It\'s stupid.
OdpovědětVymazat(But cochrane\'s letter is quite unnessesary, still)
Díky za zajímavé info. Vtipné je, že brzy vyjde tento http://www.economics.harvard.edu...
OdpovědětVymazatShleiferuv paper prave o vyznamu Friedmana. Vtipne je, ze Shleifer, na rozdil od vetsiny tech historiku, filologu, ucitelu literatury a medialnich studii (nic proti temto oborum, jen ten kontrast) vi, o cem mluvi. Argument autoritou neplati, ale tohle je symptomaticke. V te petici neni zadny ekonom.