úterý 24. července 2007

Učitelky v Zimbabwe se živí prostitucí


Další z příspěvků o Zimbabwe, aneb na téma jak zničit slibně se rozvíjející zemi, přináší Times Online. Tentokrát o tom, jak ubývá učitelů, protože nemají šanci se ze svých platů uživit. Článek, vyprávějící příběh učitelky, která si přivydělává prostitucí, může být hodně přibarvený, ale přes to všechno dokládá, že v Zimbabwe lépe už bylo. A tady máme některá ekonomická fakta z něj. Když jsem Zimbabwe navštívil v roce 2000, byl oficiální kurz zimbabwského dolaru k americkému 50:1, přičemž na ulici jsme mohli americké dolary směnit zhruba za 60 zimbabwských. Dnes je oficiální kurz 250:1, ale na ulici je to 300.000:1 (a to ještě vloni proběhla měnová reforma, která škrtla tři nuly). Horní vrstva vyvolených může nakupovat dolary za oficiální kurz - aby je vzápětí se ziskem prodala na černém trhu.

“We have this ridiculous dichotomy where this is the cheapest country in the world if you’re earning US dollars and the most expensive in the world if you’re earning Zim dollars,” said an importer of luxury perfumes and cosmetics. “You can pretty much afford anything you want if you have access to foreign exchange.”

Zimbabwská centrální banka musí platit přesčasy tiskařům, aby stačila vytisknout dostatek nových peněz, které vrhá do oběhů. Žádný centrální bankéř není tak šílený, aby takový krok dobrovolně podnikal, ale Mugabemu si nikdo nedovolí odporovat.

Státem kontrolovaná média nicméně mají jasno, kdo za to může:

The state-owned media blame it all on a plot by British and American governments. Last week the Chronicle wrote: “We can reveal that British and US governments, after failing to incite a public revolt against the government of Zimbabwe, are now working overtime to destroy the economy, mutilate the Zimbabwe dollar, foment civil unrest . . .”

Americký velvyslanec vidí v kolabující ekonomice určitý náznak naděje:

“The rule of economics is the one law Mugabe cannot break,” said Christopher Dell, the US ambassador, who predicts that inflation will reach 1.5m% by the end of the year. “Historically, no regime has ever survived six or seven-digit inflation.”

Zároveň si však uvědomuje nebezpečí toho, co může přijít po Mugabem:

Dell admits it could get even worse after Mugabe. “I think we could see a period of instability with maybe three or four presidents in a row,” he said. “The most dangerous thing will be if the military gets involved.”

Zimbabwská ekonomika je v troskách:

“We no longer have an industry to talk about,” said Callisto Jokonya, the head of the Confederation of Zimbabwe Industries. “We have deindustrialised ourselves.”

Nyní si uvědomuji, že jsem úplně vynechal příběh oné učitelky. Přečtěte si o ní v odkazovaném článku - sugestivní příběh si můžete odmyslet, nejzajímavější jsou detaily.

O Zimbabwe jsem psal už tady a tady.

5 komentářů:

  1. a čo my s ich blbosťou \"nadeláme?\"

    OdpovědětVymazat
  2. Pýtali sa ruskej učiteľky, ktorá si zarábala ako prostitútka, že ako je možné, že ona, vzdelaná žena, sa dostala k takému remeslu. Odvetila: \"Nu, kak skazáť... prósto ščástie.\"

    OdpovědětVymazat
  3. V Zimbabwe už bylo líp. To když se jmenovala Rhodesie...

    OdpovědětVymazat