sobota 14. července 2007

Captcha a stodolarový laptop


Boj proti spamu je věčný. Spammeři se snaží automatizovat činnosti jako generování emailových účtů nebo vkládání spamovacích komentářů do diskusních fór. Jednou z logických metod, jak se proti komentářovému spamu servery brání, je i captcha - tedy úkon, který musí uživatel vykonat, aby dal najevo, že je člověk a ne robot vkládající automatický spam. Captchu známe všichni - nejčastěji má podobu obrázku se zkreslenými číslicemi a písmeny, které se musejí vepsat do příslušného formuláře. Myšlenka je jednoduchá - zatímco člověk číslice lehce opíše, pro stroj by mělo být rozpoznávání číslic obtížnou úlohou. Jenže s rozvojem algoritmů musí být otázky či obrázky stále sofistikovanější - kolikrát se vám stalo, že byly číslice tak zkreslené, že jste je sami nemohli rozeznat?

Ukazuje se však, že problém může být nakonec jinde. Spammer je ekonomicky myslící člověk - musí mít dostatečně levné prostředky k šíření spamu, jinak se mu jeho činnost nevyplatí. Proto ostatně využívá automatických prostředků ke generování obrovského množství výstupu. Sofistikovanější algoritmy jsou však samozřejmě dražší na vývoj, takže se zisk ze spamování snižuje.

S rozvojem internetu v rozvojovém světě se však spammerům nabízí obrovské množství levné pracovní síly. Na webu si lehce a za nízkou cenu můžete sehnat lidi, kteří vám budou ručně vyplňovat captchy do úmoru. Tímto způsobem byly podle všeho nedávno vytvořeny tisíce emailových účtů na Hotmailu a Yahoo!, které následně posloužily k masivnímu spamování. Najmout si lidi na vyplňování formulářů je zkrátka od určitého okamžiku levnější než vytváření supersložitých algoritmů s prvky umělé inteligence.

Obrovským impulsem pro takové metody spamování může být iniciativa laptop pro každé dítě, jejímž cílem je vytvoření velmi levného laptopu (původně v ceně kolem sta dolarů) pro děti v nejchudších zemích světa. Pokud tento projekt uspěje, bude k internetu rázem připojeno obrovské množství lidí, kteří budou ochotni vykonávat takovou práci ještě mnohem levněji než v dnešní době například Indové. Motivace spammerů zase vzroste.

Taková distribuce pracovních úkonů po internetu samozřejmě výrazně snižuje význam captchy. K čemu nám je metoda, jak odlišit člověka od robota, když nakonec budou spamovat přímo lidé?

Abychom ale nekončili tak negativně, dělba práce přes internet samozřejmě má i pozitivní stránky - existují distribuované služby založené na tom, že lidé vykonávají úkony, které jsou pro počítače dnes ještě obtížně řešitelné. Jednou z nich je například Mechanický Turek provozovaný Amazonem. Myšlenka je přitom prakticky stejná - přes web si najmete člověka, který pro vás vykoná požadovanou jednoduchou práci za nabízenou cenu. Úkony zahrnují například přepisy audionahrávek nebo vyhledávání údajů na internetu.

Vydělat si tak může kdokoliv. Pro Čechy může ale služba být zajímavá spíše z hlediska zadávání zakázek než jejich provádění. Kvůli konkurenci levnější pracovní síly nejsou totiž výdělky v porovnání s českou mzdovou hladinou příliš atraktivní. O to atraktivnější může ale být nechat si od někoho práci relativně levně provést.

2 komentáře:

  1. Moc dobrý článek, spameři jsou svině a když to baví takové lidi, tak je to o ničem.. ;)

    OdpovědětVymazat
  2. ten stodolarovej laptop by nebyla až zas taková pohroma pro boj se spamem, třeba v našem rybníčku vůbec, afričan by neuměl česky :)

    OdpovědětVymazat