... tedy vlastně jak odpouštět poplatky. Ono je to ale totéž.
Martin Pecina, šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, je v otázce poplatků ve zdravotnictví mimořádně aktivní. Jako by chtěl vyvolat zdání, že v okamžiku, kdy bude vyhověno zákonu o veřejné podpoře podle výkladu ÚOHS, bude vlastně všechno v pořádku.
Nebude. Bude se stále jednat o obcházení zákona. Pecinova současná aktivita je stěží obhajitelná. Je to stejné, jako kdyby aktivně radil firmám, jak v souladu se zákonem o veřejné podpoře manipulovat se státními výběrovými řízeními.
A co jednotlivé kraje? Na tom, že by si kraje chtěly upravovat zdravotnickou politiku pro své obyvatele, ještě není a priori nic špatného. Pokud se obyvatelé kraje Vysočina rozhodli, že chtějí mít lepší zdravotní péči hrazenou z povinného pojištění, tak to kraj může klidně financovat.
Klíčové však je, aby takovou péči financoval ze svého. V případě poplatků ve zdravotnictví to znamená, že bude nejen proplácet poplatky, ale rovněž hradit do státního systému zdravotního pojištění veškeré nadvýkony spojené se zrušením poplatků. Tato suma přitom klidně může být několikanásobkem vybraných poplatků.
Alternativním řešením by bylo, kdyby měly jednotlivé zdravotní pojišťovny větší volnost a mohly poplatky proplácet svým klientům. Vzhledem k tomu, že zdravotní pojišťovny musí myslet více ekonomicky než politické strany, předpokládám, že by poplatky neodpouštěly. Já sám bych si pojišťovnu, která poplatky proplácí, nevybral.
A pokud by kraje zjistily, že se zdravotní pojišťovny k proplácení poplatků nemají, nic by jim nebránilo založit si svoje vlastní krajské zdravotní pojišťovny. Pak už bychom viděli, kolik klientů na svou strategii nalákají.
Žádné komentáře:
Okomentovat