neděle 21. prosince 2008

Já, Tužka


Letos v prosinci uplyne 50 let od uveřejnění slavné povídky Já, Tužka, kterou napsal Leonard Read.

Povídka je oslavou volného obchodu a volného trhu. Milton Friedman ji použil ve svém seriálu Free to Choose.

Podstatou povídky, vyprávěné samotnou tužkou v první osobě, je argument, že i na výrobě tak jednoduchého výrobku, jakým je tužka, se podílí obrovské množství lidí, přičemž v celém řetězci neexistuje ani jeden člověk, který by dokázal onu tužku smysluplným způsobem sám vyrobit. Zároveň není cílem nikoho z těch, kdo se na výrobě podílejí, tužka samotná - cílem je přispět k výrobě něčeho, co bude chtít někdo úplně jiný.

sobota 20. prosince 2008

Danění příjmů z práce a kapitálu


Jan Švejnar poskytl rozhovor Lidovým novinám, který přetiskl na svém blogu. V jedné otázce se novinář otázek zdanění a Jan Švejnar říká:

Amerika nyní více zdaňuje příjem z práce než z kapitálového trhu. Obama to chce změnit. Myslím, že je to správný přístup. Něco takového zdůrazňuji i v kontextu České republiky, a to už téměř 20 let.

Tahle odpověď nutně vyvolává dvě otázky: zda je to pravda, a zda to tak má být či nikoliv.

úterý 16. prosince 2008

Vyhlašovaná a skutečná úroková míra


Podle serveru Hospodářských novin je Svět v napětí: Fed zřejmě srazí sazby nejníže za 50 let. Podobný křiklavý titulek je však naprosto zbytečný - svět z tohoto hlediska vůbec napjatý není, protože snížení základní vyhlašované úrokové sazby (Federal funds rate) je v tento okamžik jen administrativní změnou čísla bez reálných dopadů.

pondělí 15. prosince 2008

Daňová opatření ČSSD pro období krize


ČSSD je nyní velmi aktivní v představování nejrůznějších opatření, které mají České republice pomoci v boji s přicházejícím útlumem růstu. Častým tlumočníkem sociálnědemokratických idejí je nyní i Jiří Havel prostřednictvím svého blogu. Naposledy zveřejnil obsáhlý pracovní text nazvaný Opatření pro období krize.

Řada věcí v textu zní hezky - zejména diskuse o nepružnosti státní administrativy, kde bychom byli zřejmě všichni rádi kdyby tady jednou nezůstalo jen u slov. Od sociálních demokratů překvapí i následující pasáž:

České trhy jsou z hlediska flexibility výkonu i charakteristik trhu práce ve skutečnosti také pružnější než trhy vyspělých zemí. V žádné zemi E 15 se fakticky nepropouští tak snadno a levně jako v ČR. V tomto smyslu je pro nás současná krize nejen hrozbou, ale zároveň i šancí."

Kéž by jen opakovali tyto věty (zejména poslední čtyři slova) opravdu velmi často, a to hlavně při jednání s odborovými předáky.

Velká část textu je věnována i úpravám daní. Tady je však situace mnohem tristnější.

pátek 12. prosince 2008

Euro a debata Ondřeje Schneidera s Hradem


Ondřej Schneider vede už několik týdnů debatu s Hradem, která se otírá o téma, zda by bylo vhodnější v současné situaci euro mít nebo nemít.

Proč píšu, že se debata o toto téma otírá? Protože je mnohem více o obecných zásadách zdravé hospodářské politiky. Ačkoliv mají obě strany poměrně čitelný názor na to, zda euro přijmout či ne (Ondřej Schneider je pro, zástupci Hradu v čele s Václavem Klausem proti), ani jedna ze stran nemá dostatek jednoznačných argumentů, kterými by debatu zvrátila ve svůj prospěch.

středa 10. prosince 2008

Spotřební kupóny - německá SPD si myslí, že ošálí spotřebitele


Když americká vláda na jaře začala rozesílat šeky s mimořádnými daňovými úlevami, doufala, že tím vyvolá silný poptávkový šok. Nestalo se tak. Nadměrně zadlužené americké domácnosti většinu obdržených peněz uspořily, resp. je použily pro splácení dluhů - přesně v souladu s hypotézou permanentního příjmu. (Abychom byli objektivní, je dobré podotknout, že třeba Christian Broda a Jonathan Parker přeci jen v datech nalezli silnější spotřební efekty.)

Nyní se německá SPD pokouší prosadit obdobný poptávku posilující krok i u našich západních sousedů. Navrhuje, aby každý občan obdržel poukázku na 500 euro, za kterou by si mohl nakoupit zboží. Má to být jeden z kroků, jak podpořit slábnoucí ekonomiku z poptávkové strany, a stimulus v podobě poukázky má zamezit právě tomu, aby se spotřebitelé chovali podle hypotézy permanentního příjmu. Plán SPD je takový, že banky nebudou moci přijímat poukázky jako vklady, a spotřebitelé je tedy budou muset utratit.

Bailout automobilek prozatím prošel


Americká administrativa se dohodla s automobilkami na balíku krátkodobých úvěrů o objemu zhruba 15 miliard dolarů. Detaily se ještě budou dolaďovat, nicméně dohoda bude znamenat rozsáhlé zasahování vlády do řízení firem.

Jak by ale takové zásahy měly vypadat, se politici neshodou. Všichni hovoří o reorganizaci, každý si ji ale představuje jinak. Nejčastěji skloňovaným pojmem jsou "green cars" a důraz na tvrdé ekologické limity. Jenže to může být až dlouhodobý cíl, který firmám ze současné špatné situace nepomůže. V krátkém období je firmy nejprve potřeba finančně stabilizovat, seškrtat výdaje a nově nastavit vztahy s odbory a věřiteli.

úterý 9. prosince 2008

Odkud pochází slovo makroekonomie?


Slovo makroekonomie pochází z klasické řečtiny a znamená v doslovném překladu hospodařit ve velkém domě nebo spravovat velký dům. Andy Harless vysvětluje:

pondělí 8. prosince 2008

Ekonomické číslo pro dnešní den: 20 miliard dolarů měsíčně díky klesajícím cenám benzínu


Američané v roce 2007 projezdili 142 miliard galonů (538 miliard litrů) benzínu. Vzhledem k tomu, že poptávková elasticita je u benzínu v krátkém období relativně malá, znamená růst cen benzínu o dolar negativní příjmový efekt vysoce převyšující sto miliard dolarů ročně.

Poté, co ceny benzínu v průběhu léta převýšily 4 dolary za galon, nyní spadly až pod dva dolary.

Václav Klaus a Libertas podporují politickou integraci Evropy

Největší zábranou v procesu politické integrace Evropy jsou současné politické strany. Dokud budou strany vymezeny hranicemi národních států, k opravdovému politickému sjednocení států Evropské unie nedojde.

Libertas a její tacitní stoupenec Václav Klaus to však hodlají změnit. A to si Václav Klaus říká euroskeptik. :-)

Na to, jestli má Libertas šanci uspět, jsem se už ptal. V současné době si myslím, že to v České republice příliš perspektivní projekt není - síly těch, kteří jsou na odchodu z ODS, se už teď začínají tříštit.

sobota 6. prosince 2008

Autorské poplatky: Tragédie společného vlastnictví naruby


Tragédie společného vlastnictví (Tragedy of the commons) popisuje situaci, kdy ekonomičtí agenti využívají společně vlastněný (nebo volně dostupný) statek, navzájem si však konkurují ve spotřebě - spotřeba jednoho agenta negativně ovlivňuje dostupnost statku pro druhého agenta. V rovnováze tak dochází k nadměrné spotřebě v porovnání s optimálním uspořádáním.

Tragédie společného vlastnictví vzniká tam, kde jsou nedostatečně specifikovaná vlastnická práva - nikdo nemá pravomoc určit, jakým způsobem bude společný statek využíván. Obvyklým řešením je alokace vlastnických práv. Pokud se uživatelé budou moci dohodnout na tom, že někdo převezme daný statek do vlastnictví a bude moci rozhodovat o jeho využití, pak Coaseho teorém říká, že následné uspořádání bude Pareto optimální.

čtvrtek 4. prosince 2008

Pecina radí, jak obcházet zákon ...


... tedy vlastně jak odpouštět poplatky. Ono je to ale totéž.

Martin Pecina, šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, je v otázce poplatků ve zdravotnictví mimořádně aktivní. Jako by chtěl vyvolat zdání, že v okamžiku, kdy bude vyhověno zákonu o veřejné podpoře podle výkladu ÚOHS, bude vlastně všechno v pořádku.

Detroitská trojka potřebuje bankrot


Minulý měsíc požádali šéfové General Motors, Fordu a Chrysleru americký Kongres o 25 miliard dolarů pomoci, která by je zachránila před bankrotem. Jak už to bývá, největší mediální pozornost vzbudila v podstatě vedlejší záležitost - totiž že šéfové letěli z Detroitu do Washingtonu firemními tryskáči. Zatímco kongresmani by přežili 25 miliard, cesta letadlem pro ně byla silné kafe. Důležitý je přitom ale zejména plán dalšího fungování automobilek.

Odpůrci dalšího bailoutu argumentovali tím, že pomoc nebude k ničemu - trojice automobilek prodělává peníze tak rychle, že 25 miliard by bylo jen dočasnou pomocí (jen GM potřebuje 4 miliardy měsíčně). Ekonomové (např. Gary Becker zde a mnozí další) se převážně stavěli za řízený bankrot - tedy přesněji za restrukturalizaci prostřednictvím kapitoly 11 amerického úpadkového zákona. Ten by umožnil firmám vypořádání s věřiteli, oddlužení a pokračování v činnosti.

středa 3. prosince 2008

Paul Samuelson a socialistická ekonomika


V dnešní době je v módě kritika stávajících ekonomických vztahů. Jistě je co kritizovat, ale i s kritikou se to má tak, že existuje kritika dobrá a kritika špatná.

Nyní si přisadil i jeden z velikánů moderní ekonomie, Paul Samuelson. Jeho článek v Businessworldu je kritiky plný, bohužel však nepřináší nic nového a celkově není ani jasné, co vlastně chce Samuelson říci. Staví se do pozice umírněného centristy, nakonec z toho ale není ani ryba ani rak.

úterý 2. prosince 2008

Jak fungují trhy: Kupte si euro.... za euro šedesát!

Slovenská vláda začala prodávat balíčky s euromincemi o hodnotě 16,60 eur (500 slovenských korun). V podstatě se jedná jen o možnost, jak bez poplatku směnit slovenské koruny a dopředu si zajistit drobné mince.

Ačkoliv předem nebyl prodej nijak omezen, vláda brzy stanovila limit deseti balíčků na osobu. Lidé totiž začali balíčky skupovat po stovkách. A vzápětí se objevily nabídky na eBay. Balíček si tam můžete koupit za 26 eur, plus 4,49 eur poštovného.

Samozřejmě, že pro sběratele z Německa je to stále jednodušší než jezdit na Slovensko. Všechno je tak, jak má být.

Ekonomie spamu


Studenti a pracovníci UC Berkeley a UC San Diego infiltrovali jednu z rozsáhlých sítí infikovaných "zombie" počítačů, aby si vyzkoušeli, jaký je život spammera [TechRadar, BBC].

Z infikovaných počítačů začali masově odesílat spam. Za 26 dní poslali téměř 350 milionů emailů s obvyklými nabídkami falešných značkových hodinek, povzbuzujících pilulek a dalšího sortimentu. Výsledek? Uskutečnili 28 prodejních transakcí - tedy v průměru jednu transakci na 12,5 milionu emailů. Průměrná hodnota jedné transakce byla zhruba 100 dolarů.