čtvrtek 30. října 2008

Víza do USA budou zrušena, i když ČSSD tvrdí opak


Po dlouhých devatenácti letech od sametové revoluce se administrativa USA rozhoupala a rozhodla o zrušení turistických a "business" víz pro Čechy a občany některých dalších zemí. V posledních letech už byla asymetrie česko-amerického vízového vztahu dost ostudná, takže buďme rádi, že došlo k narovnání.

Někteří jedinci mají pocit, že nahrazení víz elektronickým formulářem znamená, že žádná víza vlastně zrušena nebyla. Že totiž cestování do USA stále není dostatečně "bez překážek". ČSSD kvůli tomu dokonce vydala tiskovou zprávu, která je plná takových fabulací, že se mi na ni ani nechtělo reagovat.

středa 29. října 2008

Obamův a McCainův daňový plán a motivace Grega Mankiwa


Grega Mankiw na svém blogu porovnává, jak ho motivují k práci daňové plány, které navrhují John McCain a Barack Obama. Obamův daňový plán přitom z porovnání vychází dost zle. Mankiw sice provádí jen zjednodušený výpočet, díky složenému úročení jsou ale rozdíly tak dramatické, že nějaká zaokrouhlení mohou rozdíly těžko smazat.

Naše diskuse na Facebooku upozorňuje na některá Mankiwova důležitá opomenutí.

úterý 28. října 2008

Co se stane, když v Chicagu neplatíte pokuty


Pokutu za dopravní přestupky v Chicagu dostanete, ani se nenadějete. Nejčastějším přestupkem je samozřejmě chybné parkování. Tomu se nevyhnula už ani Katka, i když jen jako spolujezdkyně. Podle udržované urban legend rozdává město tolik pokut zejména proto, že starostova manželka chce peníze na údržbu rozsáhlých městských parků (pokutované motoristy tak snad může hřát u srdce, že možná přispěli na veřejný statek).

Jak se proti udělené pokutě bránit?

pondělí 27. října 2008

Křížová elasticita poptávky: ropa a jízda autem


V letošním roce došlo v USA k prudkému poklesu ujetých mílí.

Miles driven USA

Meziroční změny v ujetých mílích, USA, modře vyznačené jsou období recese.

sobota 25. října 2008

Jak vidí české krajské volby na Slovensku


Malá neekonomická vsuvka. České krajské volby a příčiny neúspěchu vládních stran rozebírá Tomáš Hudák ve své pravidelné relaci. Kromě toho i bonus v podobě rozklíčování akronymu PEPSI.

čtvrtek 23. října 2008

Ceny a množství a proč jedním není (vždy) možné vyvracet druhé


Ve včerejším příspěvku jsem zmiňoval článek, ve kterém Chari, Christiano a Kehoe ukazují data, která zpochybňují tvrzení, že dochází k prudkému poklesu objemu úvěrů.

Na to zareagoval Kamojedov:

Udaje nanestesti existuji - a to hned o report vedle té H8, na kterou se autoři odkazují. Viz. http://tinyurl.com/5g4umw

Pozornosti doporučuji zejména druhý a čtvrtý graf.

Náklady obětované příležitosti

V recesích stoupá nezaměstnanost primárně ne proto, že by byli zaměstnanci propouštěni, ale hlavně proto, že nejsou přijímáni noví. A co udělá absolvent, když nenajde místo? Jde studovat PhD!

Tenhle graf z PhD comicsu je pro přírodní a technické vědy, ale v ekonomii to platí zrovna tak.

středa 22. října 2008

Blog ekonoma strany nabídky

Data vrhající trochu jiné světlo na současnou finanční krizi v USA, které jsem zmiňoval v předchozím příspěvku, diskutuje také Casey Mulligan na svém nedávno založeném blogu.

Casey Mulligan se na celou finanční krizi dívá jako ekonom strany nabídky (ostatně ne náhodou se jeho blog jmenuje Supply and demand (in that order)). A pokud chcete znát názory někoho, kdo nevnímá finanční sektor jako střed světa, najdete tam dost zajímavých postřehů.

Jak vážná je ve skutečnosti finanční krize?


Na celé finanční krizi není podstatné, jestli zkrachují některé banky (vzhledem k tomu, že finanční sektor v USA je nyní pravděpodobně větší než by bylo optimální, tak bude muset k pročištění trhu stejně dojít). Klíčové je, aby krize ve finančním sektoru neohrozila fungování reálné ekonomiky. Pokud "krize důvěry" (což je nový buzzword pojem pro situaci, kdy si banky nechtějí navzájem půjčovat peníze) přeroste v neochotu bank půjčovat firmám, začnou mít firmy problémy s financováním výroby a investic, což bude mít neblahé důsledky hospodářský růst.

Ti, kteří zdůrazňují vážnost krize, operují právě s tímhle faktorem. Jenže nikdo nebyl schopen přinést žádná data.

pondělí 20. října 2008

Jednorázové efekty a statistiky


Časové řady národních účtů a dalších makroekonomických veličin jsou ekonomy detailně sledované. Každý ekonom-praktik zná kalendář zveřejňování nových makroekonomických dat. Ačkoliv nové informace jsou samozřejmě užitečné, vyvozovat závěry ohledně trendů na základě jedné změny je velkou chybou (přesto to tak řada lidí dělá). Většina informace obsažená ve změnách makroekonomických dat ve dvou po sobě jdoucích obdobích je totiž náhodný šum, způsobený zaokrouhlovacími chybami, nedělitelností transakcí, způsobem vykazování a sběru účetních údajů či jednorázovými neopakovatelnými událostmi.

pátek 17. října 2008

Sliby EU ohledně snižování emisí se rozpadají ještě dříve, než jsme čekali


Finanční krize má v Evropské unii už i politické dopady. Návrh dlouhodobého snižování emisí skleníkových plynů, oznámený před 18 měsíci, který měl být schválený v průběhu francouzského předsednictví, se odkládá na neurčito.

Proti plánu se postavilo 8 zemí - Itálie, Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko.

Doping ve sportu? Tudy cesta nevede


O přípustnosti dopingu ve špičkovém sportu se vedou vášnivé diskuse. Jeho zastánci argumentují tím, že doping je v podstatě nevymýtitelný a diváci chtějí vidět lepší a lepší výkony, což dopingu jen nahrává. Odpůrci hovoří o férovosti, zdravotních následcích a špatných sportovních vzorech pro zbytek populace.

Obě skupiny se ale často vzácně shodují v tom, že rostoucí komercializace sportu dalšímu dopingu jen nahrává. Je tomu ale opravdu nezbytně tak? A vyřešila by se situace, kdyby byly odměny sportovců výrazně nižší?

úterý 14. října 2008

Jak se Václav Klaus mýlí ohledně Nobelovy ceny


Nobelovu cenu za ekonomii včera získal Paul Krugman. K tomu se vyjádřil Václav Klaus:

Prezident České republiky a zároveň profesor ekonomie Václav Klaus byl tímto rozhodnutím výboru překvapený. "Ukazuje to, že tato cena za ekonomii se již nedává za vědu. Je to první oceněný v této kategori, který napsal více článků do novin než vědeckých textů a prací," uvedl pro HN Klaus.
Zdroj: HN

pondělí 13. října 2008

Nobelovu cenu za ekonomii získal Paul Krugman

Paul Krugman získal Nobelovu cenu za "analýzu struktury mezinárodního obchodu a rozmístění ekonomické aktivity".

Krugman si cenu jistě zaslouží za svou dřívější práci, přesto je pro mě poněkud překvapivým laureátem - v posledních letech se z něj totiž stal spíše politický komentátor, v jehož sloupcích někdy vítězila politická orientace nad logickým ekonomickým uvažováním. Krugman jako by žil dva životy - na jedné straně brilantní Krugman ekonom a na straně druhé Krugman jako sžíravý, nicméně ne tak analyticky přesný sloupkař. Komise to nicméně nevzala jako negativum.

Spoustu relevantních odkazů na Krugmanovu práci shrnul Tyler Cowen. A Alex Tabarrok stručně shrnuje Krugmanův raný model mezinárodního obchodu (Krugman (1979)).

čtvrtek 9. října 2008

Jak začala hypoteční krize: Joey and Monica style


K celé řadě příčin, které přispěly k prudkému růstu cen realit a následující hypoteční krizi, patří i volná měnová politika Fedu snižující úrokové míry a nabídka subprime hypoték pro lidi, kteří by normálně na hypotéku nedosáhli.

Monica, Chandler a Joey o tom mluví úvodu dílu 9.07 (The One With Ross's Inappropriate Song), kdy Monica radí Joyemu, jak nejlépe zainvestovat peníze.

středa 8. října 2008

Ig Nobelova cena za ekonomii


Před začátkem cyklu udělování Nobelových cen jsou už od roku 1991 předávány Ig Nobelovy ceny - za "výzkum, nad kterým se nejprve zasmějete, a potom nad ním začnete přemýšlet". Cenu předává časopis Annals of Improbable Research na ceremoniálu na Harvardově univerzitě.

neděle 5. října 2008

Wells Fargo vyběhla se Citigroup


V průběhu týdne přišel další z pádů významnějších bank, když se na pokraji bankrotu ocitla Wachovia. Pád se nakonec podařilo odvrátit, když s nabídkou převzetí přispěchala Citigroup. Nabídka nebyla pro akcionáře Wachovie nijak výhodná (zhruba dolar na akcii) a zahrnovala i státní pomoc, nicméně to vypadalo, že je to hotová věc.

V pátek se ale vše změnilo, když Wachovia oznámila, že vyjednává s finanční institucí Wells Fargo, která údajně nabídla celkem 15 miliard dolarů (7 dolarů na akcii) a nevyžaduje žádnou státní podporu.

sobota 4. října 2008

Inflace v Zimbabwe: 531 miliard procent


Pokud nemáte dost špatných zpráv z rozvinutého světa, stačí se podívat do Zimbabwe.

Steve Hanke z John Hopkins University z tržních cen odvodil, že tamní inflace dosáhla 531 miliard procent.

A co s tím udělala centrální banka? Zakázala elektronické peněžní transakce mezi bankami, prý kvůli tomu že byly používány k ilegálním transakcím se zahraničními měnami a k účtování nepřiměřených cen za zboží a služby.

čtvrtek 2. října 2008

Praktická aplikace hypotézy permanentního příjmu


Jednou z implikací hypotézy permanentního příjmu je, že pokud racionálně uvažující lidé obdrží jednorázově určitou částku, nespotřebují ji okamžitě, ale uspoří ji a utrácejí ji postupně v průběhu života, aby jejich spotřební křivka neměla výrazné výkyvy.

Na jaře začala vláda USA rozesílat lidem šeky s daňovými vratkami v naději, že lidé tyto peníze utratí, čímž oživí klesající poptávku. Vláda zkrátka doufala, že hypotéza permanentního příjmu neplatí.

středa 1. října 2008

Nobelova cena za ekonomii - tipování začíná


Příští týden se začnou udělovat Nobelovy ceny, ekonomie přijde na řadu v pondělí 13. října. Už nyní ale začíná hra na to, kdo uhodne vítěze.

Thomson Scientific používající statistické citační metody predikuje na prvním místě trojici Lars Peter Hansen, Tom Sargent a Chris Sims a protože v tomto případě nejsem nestranný, tak s touto nominací musím souhlasit ;-). Ocenění by měli získat za svůj přínos pro dynamické ekonometrické modelování.

Bailout: Přílepkování návrhů jak z českého parlamentu


Pondělní návrh bailoutu neprošel americkým Senátem, a na dnešek se proto připravuje nové hlasování. Aby si navrhovatelé pojistili co nejvíce hlasů hlavně za strany Republikánských odpůrců, začal se návrh doplňovat o řadu nesouvisejících přílepků.

Předně byl návrh doplněn o snižování daní. Ačkoliv nízké daně jsou v principu žádoucí, jejich snižování takovýmto způsobem je kardinálním příkladem špatné daňové politiky.

Další humor na téma bailout

První příspěvek je akademický...