David Altig má v oblibě Second Life. Nyní pracuje ve Fedu v Atlantě a spolu se svými kolegy se zabývá vznikem a fungováním bankovních systémů v online světěch, zejména právě v Second Life.
Nedávno o jejich snažení vyšel populární článek na stránkách richmondského Fedu. Zpočátku vznikaly banky v Second Life jako houby po dešti. Brzy ale fungování bank narazilo na problém, jak zajistit vymahatelné vyplácení vkladů ve světě, který je v podstatě anonymní. Banky totiž pravidelně krachovaly a přestože někteří virtuální bankéři vyplatili vkladatele z vlastní kapsy, většina z nich tak nikdy neučinila. Provozovatel Second Life se k problému postavil radikálně - v podstatě veškeré bankovní aktivity zakázal a bankovní služby můžou v Second Life nabízet jen opravdové banky. Jenže ty se do toho nehrnou, protože pro ně i ve virtuální světě platí skutečné zákony.
Znamená to, že i virtuální bankovní systém nutně potřebuje regulátora? Ne nezbytně. Primárním faktorem je vymahatelnost práva. A to není ve virtuálním anonymním světě triviální záležitost. Potřebujeme způsob, jak účinně potrestat někoho, kdo nedostojí svým závazkům. Nemusí to být nutně trest od soudu - stačila by například ztráta reputace, nebo systém zajištění závazků. Ideální by bylo, kdyby takový mechanismus fungoval čistě ve virtuálním světě, bez dopadů ve světě reálném.
Smluvní zajištění závazků by v podstatě mohlo fungovat, pokud by bylo kontrolovatelné nadřazenou autoritou. Otázkou je, jak vytvořit autoritu, která by vypadala dostatečně realisticky. Pokud by se podařilo vymyslet fungující mechanismus, který by umožnil každému založit si banku, byla by to skvělá zpráva pro i pro Altiga, který by mohl pokračovat ve svém výzkumu.
Žádné komentáře:
Okomentovat