pondělí 12. května 2008

Nerovnoměrný růst vzdělání


Nedávno jsem psal o Mankiwově argumentaci, že vzrůstající příjmová nerovnost v USA souvisí se zpomalením růstu vzdělávání. Ten způsobuje, že dostatečně vzdělaných lidí je nedostatek, a tak roste prémie za vzdělání - mzdy na kvalifikovaných místech rostou rychleji než na těch nekvalifikovaných.

Mankiw argumentoval jen pomocí agregátních dat. Altonji, Bharadwaj a Lange na VoxEU nyní ukazují výsledky svého vlastního výzkumu na disagregovaných datech.

Skill growth 1980-2004

Zdroj: VoxEU

Z grafu vyplývá, že se schopností a znalosti mladých lidí v letech 1980-2004 zvýšily napříč celou populací (jak argumentuje Mankiw, je to však výrazně pomalejší nárůst než v 1.polovině 20.století). Co je však důležité, z grafu vyplývá, že schopnosti rostly daleko rychleji u lidí na pravém konci distribuce, tedy u těch nejzdatnějších. To ještě zesiluje faktory vedoucí ke mzdové diferenciaci.

Heckman a Lafontaine argumentují, že přestože důvody nejsou jednoznačně známé, vypadá to, že hlavní příčinou je nedostatečná výchova v rodině, která vede k tomu, že děti z problémových rodin nestačí ve škole a ukončují školní docházku příliš brzy. Problém spodního konce sociálního spektra v některých státech USA je v aspektech vzdělávání docela podobný romské problematice v Čechách.

Žádné komentáře:

Okomentovat