Protože záleží na geografii.
Alex Tabarrok na Marginal Revolution upozorňuje na zajímavý jev z oblasti ekonomické geografie. Gregor Smith totiž přišel na to [pdf], že japonská Phillipsova křivka vypadá jako Japonsko.
Náhoda? John Palmer z EclectEcon vzápětí přišel na to, že kanadská Phillipsova křivka vypadá jako Kanada. Alex sice poznamenává, že se oba výzkumníci pravděpodobně zbláznili, protože každý ví, že podle Marshallovské makroekonomie musí Phillipsova křivka vypadat jako Marshallovy ostrovy, ale není nic snažšího než vyvrátit Alexovo tvrzení dalším průkazným faktem.
Měsíční data pro Českou republiku skutečně geografickou závislost tvaru Phillipsovy křivky dokládají. Trochu to kazí jen malý výlet do Bratislavy a také nejnovější data úplně vpravo. Možná ale má Phillipsova křivka i prognostickou schopnost a naznačuje, že Češi brzy zaútočí na Tatry.
Three countries is still a small sample size, but it is clear that we are onto a path-breaking discovery with this line of research! Thanks for the confirmation!
OdpovědětVymazatSkvělé vědecká práce - myslím, že je to zásadní zlom v makroekonomii a prognostice. Čeká nás velké přepisování učebnic... ;o)
OdpovědětVymazatHodilo by se alespoň krátce vysvětlit, co to Philipsova křivka je.
OdpovědětVymazatCesi na Tatry zautocili uz davno...posledne roky sa skor zda ze Tatry utocia na Cechov...
OdpovědětVymazat