čtvrtek 26. října 2006

Fotky z výletu

Dneska bylo zase krásně, tak jsem na výletě z Departmentu do knihovny (pěší tůra o celkové délce asi 300 metrů) nafotil další barevné fotky.

Kromě toho jsem se z českého denního tisku dozvěděl, že hitem letošních Vánoc prý bude chrochtající koš. Veselé Vánoce!

úterý 24. října 2006

Rektor VŠE Richard Hindls kandiduje do Senátu...

... a moc mu to nejde. Ale to se není co divit. Jaký to má vůbec smysl? Jiří Paroubek se nechal slyšet, že "Pan profesor není typický představitel ČSSD, takže si myslím, že má v Praze velkou šanci udělat slušný výsledek." Takže mu nejde o program ČSSD, jde mu hlavně o to, urvat senátorské křeslo ostatním stranám. Má snad náš bývalý premiér pocit, že by mu Richard Hindls potom šel v Senátu nějak na ruku? To asi těžko.

Ovšem Profesor Hindls asi taky nemá jasno, co by v Senátu dělal. V chatu na serveru iHned se přiznal, že se osobně s žádným z politiků nestýká (asi si dohodli kandidaturu za ČSSD emailem), Senát by zvládal i s rektorováním a svou vlastní vědeckou činností a svoji kandidaturu nespojuje se členstvím ve straně a v kampani není ovlivňován nikým jiným. Pak je ale otázkou, proč vlastně kandiduje za ČSSD? Proč nekandiduje sám za sebe? Potřebuje podporu strany? Pak by měl buď přiznat, že s ní buď sympatizuje, nebo to dělá jen z vypočítavosti. Jelikož odmítl to první, zbývá to druhé.

Zkrátka a dobře, partnerství z oboustranné vypočítavosti. A v prvním kole chybělo jen 0,4% k tomu, aby bylo hned ukončeno. Když to bereme procentem hlasů ve prospěch vítězného kandidáta, byla to nejdrtivější prohra ze všech obvodů. Ale protože Tomáš Töpfer získal "jen" 49,6%, budeme muset strávit ještě jedno kolo.

Musel by se stát zázrak, aby Richard Hindls uspěl. Pro všechny ale bude lepší, když neuspěje. I pro Prof. Hindlse, který se bude moci nadále naplno věnovat zkvalitňování mé alma mater. Třeba v oblasti vědy a výzkumu má co dělat. Není náhoda, že VŠE v nedávném hodnocení výzkumu na českých ekonomických pracovištích docela propadla. Nejlepším jednotlivcem byl Jaroslav Jílek z FIS na 35.místě, nejlepší z fakult byla FMV na 6.místě, ovšem i u ní byl výzkumný potenciál měřený kvalitou publikovaných článků naprosto zanedbatelný. (Zdroj: Daniel Münich: Measuring economics research in the Czech Republic: A comment [pdf verze])

pondělí 23. října 2006

Obrázky ze dneška

Barvy podzimu - campus
Podzim přišel. Říká se, že podzim v USA je daleko barevnější než Evropě, prostě proto, že zde rostou jiné druhy stromů. Barvy listí na campusu to zatím potvrzují. Stačí se podívat do galerie. Poslední dny je sice sychravo, ale ty barvy to trochu zpříjemňují.

Místo první kontrolované jaderné reakce
Když už jsem šel po campusu, nemohl jsem nevyfotit pamětní desku na místě, kde byla v roce 1942 uskutečněna první kontrolovaná jaderná reakce. Ano, bylo to přímo uprostřed campusu. Původně se měla reakce z bezpečnostních důvodů uskutečnit daleko za Chicagem, jenže přípravy místa probíhaly hrozně pomalu, tak se vědci naštvali a reakci provedli napůl potají přímo v laboratoři na campusu. Naštěstí nedošlo ke konci světa (jak někteří prorokovali) a od té doby začal lidský jaderný věk, se všemi svými přínosy i hrůzami. Velká fotka je tady.

Dýne pred Halloweenem
No a konečně ještě několik obrázků z campusu. Přípravy na Halloween jsou v plném proudu, a lidé už chystají dýně. Fotky jsou zase v té samé galerii.

Zeleninová polévka třikrát jinak

Zeleninová polévka
Tentokrát přichází něco pro fanoušky vegetariánské kuchyně. Zeleninová polévka třikrát jinak. Níže uvedený recept je na množství pro regiment. Obměny jsou triviální. Vynechte, co vám nechutná.

Suroviny: (hodně porcí)

1 velká cibule olej / máslo 3 brambory 1/4 hlávky bílého zelí 3 mrkve konzerva fazolových lusků konzerva sekaných rajčat mouka mléko tavený sýr nebo sýr sůl, pepř, sojová omáčka, curry

Na oleji/másle zpěníme cibulku. Pokud chcete variantu č. 1 (hustá), tak zasypte moukou, po zpražení zalijte vodou a udělejte velmi řídkou omáčku (ono to ještě zhoustne), do které přidejte na proužky nakrájené zelí, mrkev. Pokud chcete variantu č. 2 (řídká), tak přidejte na proužky nakrájené zelí a mrkev a jemně orestujte, potom přilijte vodu. K výše uvedenému (pro obě varianty) přisypeme brambory, osolíme, opepříme, a doředíme vodou na požadovanou konzistenci. Můžeme ochutit sojovkou, maggi, nebo vývarem (ani jedno být nemusí). Mně se naproti tomu ověřilo curry koření. Povaříme do změknutí. Po změknutí přidáme konzervu rajčat a konzervu fazolí a ještě chvíli vaříme. Polévku ještě dochutíme. Pokud nyní chcete variantu č. 3 (krémová), přilijte mléko. Ovšem pozor, není to nejlepší v kombinaci se sojovkou (zato to ale jde s curry). Fajnšmekři můžou v polévce nakonec ještě rozpustit tavený sýr nebo cihlu.

Pokud to uděláte podle tohoto receptu, budete mít co jíst skoro celý týden ;-).

neděle 22. října 2006

Tiskárna

Samsung ML-2010
Sháníte lejzrovku? Levnou, malou, skladnou, výkonnou? Co takhle Samsung ML-2010? Je výborná - lehoučká a nezabírá místo. Jakmile se rozjede, sype jeden papír za druhým. Skvělý driver umí tisknout ve všech možných režimech. EconoSave režim ušetří dost toneru. A je levňoučká, pořídil jsem ji za 50 dolarů (newegg.com) plus 13 dolarů poštovné. Tonery jsou levnější než u HP a jdou sehnat neoriginální, ještě levnější.

Dvě drobné nevýhody ale má. Dodává se jen s tonerem na 1000 stran (standardní toner stačí na 3000). A když je v pohotovostním režimu, trošku vrčí. Vrčení ale přestane, jakmile přejde do úsporného režimu, a prodleva před automatickým přechodem lze nastavit. Takže žádná velká tragédie.

Výsledek: pohodička.

pátek 20. října 2006

PhD comics

Studujete PhD? Přijde vám Garfield obyčejný, Dilbert z kancelářského prostředí nepochopitelný, a všechny ostatní komiksy nezajímavé? Pak je tady pro vás PhD comics. Konečně komiks, při jehož čtení si budete připadat, jako byste to zažili a zažíváte sami. Ovšem bacha, čtěte jen po čátech. Autoři ne nadarmo uvádějí:

      Reading this archive can be hazardous to your research. Proceed with caution and use only in moderation.

Zabookmarkovat si můžete nejnovější strip. A nebo se mrkněte do archivu.

No a pro ty, kteří by teď čistě náhodou zaobírali návrhem disertačky, tak je tu na vysvětlenou What is the Thesis? (příběh jde přes několik stripů, pokračujte pak kliknutím na Next).

středa 18. října 2006

Kofein je přítel

Závislost na kávě je strašná a zároveň nádherná. Sice na tom ještě nejsem tak špatně jako Andreas Ortmann nebo Garfield, nicméně má obliba kávy je taková, že v ní někteří již závislost spatřují. A je mi jedno, jestli se jedná o malý hrneček espressa, které si užívám doma, nebo velký kelímek ze Starbucks, na který jsem najel v USA. Pokud je káva dobrá, dokážu si užít obojí.

Není proto překvapující, že do nového bytu musí přijít i kávovar. A od včerejška je vybavení domácnosti zase o něco kompletnější. Konečně konec rozpustného Nescafé, včera zavoněla normální káva. A když kávovar večer hezky poprosím, dokáže mi přichystat kávu na ráno - čerstvou a horkou. Mňam.

Samozřejmě, k dokonalosti domů chybí ještě přístroj na espresso. Jenže snad kvůli tomu, že jsou Američané navyklí na velké kelímky kávy ze Starbucks, není vůbec snadné rozumný domácí přístroj na espresso sehnat. Ale pracuje se na tom.

úterý 17. října 2006

Mrakodrapy všude kolem

Vyznat se v mrakodrapech v Chicagu není nic jednoduchého. Když jdete po ulici, jsou všude kolem vás a pohledem nahoru se těžko porovnává, který je vyšší. Stejně tak z pohledu na Chicago skyline to není úplně jasné - z obrázku v záhlaví téhle stránky asi těžko identifikujete tři nejvyšší budovy ve správném pořadí.

Naštěstí existuje SkyscraperPage.com, kde jsou všechny budovy hezky seřazené. Mají taky krásný seznam jen budov v Chicagu (který zahrnuje i navrhované nebo právě konstruované budovy). Takže si můžete vedle zmíněného náčrtku otevřít ještě mou fotku chicagské skyline a porovnávat.

Sears Tower nalevo je nejvyšší, to je jasné - je to stále třetí nejvyšší budova na světe (i když už dlouho nebude). Bílá budova AON Center je druhá, ale třetí John Hancock Tower se hledá už velmi těžko - je to ta černá lichoběžníková budova se dvěma anténami o kus vpravo od AON Center. Zbytek si můžete prohlédnout sami.

Ovšem v porovnání s tím, co se staví, budou chicagské mrakodrapy brzy jen chudým příbuzným.

pondělí 16. října 2006

Je libo na nákup?

Dnes jsem ušel půl míle do obchodu při 75 Fahrenheitech, abych si sehnal něco k jídlu. A co že jsem to koupil?

Tucet vajec, 10 uncí sýra, jeden a půl libry banánů, galon mléka, 17 uncí olivového oleje. Naštěstí už si můžu doma bez problémů uvařit, mám dvanánctipalcový hrnec a desetipalcovou pánev i spoustu menšího nádobí. Potřeboval jsem ještě toaleťák, tak jsem vzal stoyardovou roličku. Za nákup jsem zaplatil hrstí čtvrťáků.

A teď kontrolní otázka soudruzi - nakoupil jsem dost?

pátek 13. října 2006

Půlka října a zima přišla

Zasnežená ulice
Zima přišla nějak brzy. Z Minnesoty se přihnal studený vzduch a začalo sněžit. Teploty kolem nuly, ale ve větru profouknete cobydup.

Příští týden má být ale zase tepleji. Snad.

A dneska naše studijní skupina prokázala v přehřáté knihovně neuvěřitelnou výkonnost a domácí úkol z mikra jsme dodělali v půl deváté večer. Ostatní byli tak v polovině. Gary Becker bude mít radost ;-)).

Mimochodem, Gary Becker (homepage na University of Chicago) i ve svých 76 letech píše blog. Spolu s Richardem Posnerem publikují své myšlenky na Becker-Posner-Blog.

čtvrtek 12. října 2006

Kuřecí maso s ovocem

Kurecí maso s ovocem
Dnešní recept bude taková netradiční rychlovka. Měl jsem kuřecí a nevěděl jsem, co s tím. Takže nakonec s ovocem.

Suroviny: (3-4 porce)

300 g kuřecího masa 1 banán (přezrálý) 1 jablko 300 g hroznového vína červené víno med kukuřičný škrob nebo mouka na zahuštění sůl, pepř, chilli omáčka

Na nudličky nakrájené maso osolíme, opepříme a osmahneme. Přidáme na kolečka nakrájené banány, jablka na tenké plátky a hroznové víno (kuličky na půlky). Podlijeme červeným vínem a podusíme. Ochutíme medem (já použil medovou barbecue omáčku a taky nebyla špatná, bylo to pak takové pikatnější), kečupem a chilli omáčkou, podle potřeby zahustíme škrobem, alternativně ve vodě rozmíchanou moukou.

Podáváme s rýží.

úterý 10. října 2006

Webkamera

Webkamera zblízka
Webkamera
Taková webkamera je šikovná věc. Obzvlášť, když máte dvě, každou na jiné straně oceánu.

Já jednu měl, ale nechal jsem ji v Čechách. Teď jsem tady jednu vyhrál. Nebylo to těžké vyhrával skoro každý, a kdo nevyhrál, mohl to zkusit znova. Já vyhrál digitální foťák. Měl bych ale spíš napsat "digitální foťák", protože tak je to inzerované na obalu. Umí to dělat fotky (high quality je 640x480 pixelů), má pevnou ohniskovou vzdálenost, 8 MB SDRAM a baterku, která když se vyndá, tak se fotky vymažou. Je to přívěšek na klíče a jako foťák je to úplně k ničemu.

Ale na druhou stranu to umí natáčet videa, taky 640x480. Samozřejmě, že se video na 8 MB nevejde skoro žádné. Ale když se ta věc připojí k USB, tak nepotřebuje baterku a jako webkamera funguje docela dobře. A je super maličká, nezabere žádné místo, však vidíte na obrázku.

Update: Tak se prý mám vyjadřovat přesně. Dobře, kameru jsem nenechal v Čechách, kameru jsem nechal u Kačenky. Však je v pravém horním rohu toho prvního obrázku vidět.

pondělí 9. října 2006

Máme doma internet...

... tády dády dády dáda.

Tak konečně. Dneska Bifeng (spolubydlící) dojel na poštu pro modem, já ho před chvílí zapojil a už můžeme surfovat. Všechno šlo jako po másle a internet taky šlape jako hodinky (aspoň zatím). Za 30 dolarů jsme dostali wireless modem a teď každý měsíc platíme 13 dolarů za 1,5 Mbit linku. Není to špatné, hlavně když se vezme v úvahu, že se dělíme mezi tři lidi (já, Bifeng a majitel tohodle bytu, který bydlí přímo nad náma).

Možná se na internetu dala najít nějaká lepší nabídka, jenže když už za internet platíte necelých pět dolarů měsíčně, tak už se vám ani nic levnějšího hledat nechce... ;-) Vzali jsme prostě tu standardní, od dominantního poskytovatele AT&T, což je obdoba našeho Telekomu. Teda teď už vlastně oúúú túúú.

Jen doufám, že mi s přístupem k internetu moc neklesne produktivita práce... ;-))

Hyde Park Book Fair

Hyde Park Book Fair
O víkendu se u nákupního centra na 55th Street konal bleší trh s knihami. Použité knížky prodávali za hubičku - většina stála méně než dolar. Jasně, byly použité a na některých to bylo dost vidět, ale pořád to jsou knížky. A protože je mi líto brát si novou knížku na cesty, protože je v batohu vždycky různě slisuju, tak jsem si řekl, že by nebylo špatné se předzásobit.

Na trhu měli i spoustu odpočinkové beletrie, kterou bych si koupil i novou, takže nebylo co řešit. Nakoupil jsem nějaké Crichtony, Kingy, Ludlumy a Grishamy. Z umělecky hodnotnějších knih jsem vybral jen jednu sbírku povídek a nakonec jsem náhodou objevil i jedno dílo ekonomicky zaměřené - Free to choose od Miltona a Rose Friedmanových.

Mám na dlouho co číst, však vidíte na obrázku.

neděle 8. října 2006

Fotky z Norska

Ze srpnové dovolené v Norsku mám hromadu fotek, které se mi jakž takž podařilo vytřídit hned po příjezdu. Ke zpracování těch nejlepších jsem se ale dlouho neměl. Tak teď snad konečně: přichází první ochutnávka (odkaz 2006-10-07 >> První zpracované fotky z Norska).

Protože jsem takhle fotky přepracovával poprvé, a navíc to dělám na notebooku, jehož displej nezobrazuje barvy možná úplně nejlépe, rád uvítám vaše názory a připomínky!

sobota 7. října 2006

České vývozy do USA

Mísa z IKEA
Není pravdou, že by všechny věci prodávané v IKEA nebo Walmartu byly z Číny. Nedávno jsem si v IKEA koupil zapékací mísu, takovou hezkou skleněnou. Přinesu ji domů, otočím ji, a co nevidím... IKEA po pravdě přiznala, odkud že ji pro svůj celosvětový řetězec nakupuje.

pátek 6. října 2006

Kuřecí maso s paprikou

Kurecí maso s paprikou
Dnešní recept bude trošku na čínský způsob, ale jen trošku. Chutná to smetanově-sojově a překvapivě trochu po houbách, i když tam žádné houby nejsou.

Suroviny (2-3 porce):

300 g kuřecího masa 2 papriky 1 velká cibule sezamový olej sojová omáčka (tmavá) 1 zakysaná smetana (200 ml) tavený sýr (zhruba 3 trojúhelníčky) mléko sůl

Na sezamovém oleji osmahneme na proužky nakrájené maso, které osolíme a ochutíme sojovou omáčkou. Pak přidáme na proužky nakrajenou cibuli a papriku. Podlijeme vodou, přikryjeme poklicí a dusíme.

Mezitím dáme vařit rýži.

Když paprika změkne (ale dříve než změkně moc), přidáme zakysanou smetanu a tavený sýr. Důkladně rozmícháme. Je více než pravděpodobné, že celá ta směs moc zhoustne, takže potom doředit mlékem na rozumnou konzistenci.

Přidával jsem tam i nějakou kořenící směs, ale už si nevzpomínám, co to bylo. Nechám to na vás.

středa 4. října 2006

Těstoviny s mletým masem

Testoviny s mletým masem

Možná nebude na škodu, když se podělím o to, co si kuchtím. Třeba se časem i sám podívám zpátky, abych zjistil, jak jsem svůj jídelníček upravil. Recepty často budou jen tak od oka - jak jsem zvyklý vařit. S nějakým dávkováním si většinou hlavu nelámu.

Začneme klasikou.

Suroviny (2-3 porce):

Mleté maso (tak 200 g) 2 cibule rajčata v plechovce (400 ml) kukuřice v plechovce (400 ml, ale stačí půlka) sůl chilli hořčice cukr kečup ocet koření (třeba provencálské, nebo tymián, rozmarýn, oregano) 500 g těstovin sýr

Mleté maso osmahneme spolu s nahrubo cibulkou a osolíme. Přidáme rajčata, která rozdrtíme, a kukuřici. Povaříme, přidáme dvě polévkové lžíce hořčice a dále ochutíme (dle vlastního uvážení) cukrem, kečupem, octem a kořením.

Mezitím uvaříme těstoviny a nastrouháme sýr.

Podáváme dle obrázku, třeba se salátem.

úterý 3. října 2006

Windy City

Po vichrici
Včera večer se přihnala vichřice. Neuvěřitelná bouřka, blesky lítaly jeden za druhým, ďábelský vítr. Po městě jezdili hasiči sem a tam, lámaly se větve, venku se nedalo být. A následky? Dopoledne to v Hyde Parku a na campusu vypadalo takhle. Přímo před školou vítr vyvrátil a ulámal několik stromů, větve jsou všude a úklidové čety pracují na odstraňování následků. Chicago dostálo své přezdívce `Windy City'.

pondělí 2. října 2006

Wikimapia

Přes Živě jsem objevil (alespoň pro mě) novou službu založenou na Google Maps. Je to Wikimapia. Jak název napovídá, jedná se o službu provazující mapu a encyklopedii. A jak to vypadá v praxi? Podívejte se třeba na mé současné působiště. Stačí jezdit myší po obdélníčkách a zobrazí se popisky, po kliknutí i bližší informace. Department of Economics sídlí v Rosenwald Hall. Najděte si sami. ;-)

Popisky může přidávat každý. Vzniknout tak může celosvětový popis zemského povrchu. Schválně jsem tam přidal i CERGE-EI. A funguje to, stačí kliknout.

neděle 1. října 2006

Trable s T-Mobile

... aneb zákulisní pohled do světa bankovních transakcí.

25. září jsem se rozhodl, že nastal čas dobít si svou předplacenou kartu pořádným kreditem. Za 100 dolarů zůstane karta aktivní, celý rok, navíc hovory po celých USA pak budou za 10 centů za minutu. Tak hurá do toho.

Web T-Mobile z nějakého nepochopitelného důvodu moji kartu odmítal. Nezbývalo tedy, než zavolat na T-Mobilí infolinku. K živému člověku jsem se dostal rychle (na dobíjecí lince od vás chtějí peníze, takže jim to jde od ruky - na lince stížností už si musíte počkat), zadali jsme informace z platební karty a nic. Tak ještě jednou a zase nic. Českou platební kartu nebrali, tak zkusíme ještě jednou americkou. Zase nic. Všechny transakce byly zamítnuty. Nic se neděje, dohodli jsme se na zrušení všech transakcí a dobíjecí kartu jsem si koupil v obchodě.

V pátek koukám na účet a vidím na něm 68 USD v poplatcích za přečerpání účtu ze dne 25. září. Nepochopitelné, tou dobou jsem tam měl přes 700 dolarů. Následuje seznam událostí:

  • Volám do National City, a tam mi sdělují, že T-Mobile se celkem sedmkrát pokoušel z mého účtu stáhnout 106 dolarů (100 + daň), banka to pokaždé schválila, ale ke stažení peněz nikdy nedošlo. Avšak banka peníze pokaždé vyblokovala pro T-Mobile a čekala na potvrzení transakce ze strany T-Mobile. Po čase došlo k tomu, že suma vyblokovaných peněz (která se neustále kumulovala) překročila objem mých prostředků na účtu, a banka začala účtovat poplatky za přečerpání (34 USD za každé, stalo se to dvakrát, takže 68).
    Po zhruba třicetiminutové diskusi mi banka odpustila polovinu poplatků a slíbili, že mi připraví výpisy transakcí, abych si mohl druhou polovinu peněz vyhádat na T-Mobile.
  • Vyzvedávám si výpisy transakcí v pobočce v centru Chicaga (spojil jsem to s lehkým během podél břehu Lake Michigan).
  • Jdu do pobočky T-Mobile, kde jsou všichni velmi ochotní a volají na účetní a reklamační oddělení, aby to vyřešili. Tam to nemůže řešit běžný telefonista, musí se to dát supervizorovi. Supervizorovi trvá patnáct minut, než zvedne telefon, a pak mi neochotně tvrdí, že T-Mobile všechny transakce odmítnul.
  • Volám zpátky do banky, že mi na T-Mobile řekli, že T-Mobile všechny transakce odmítnul. A že tedy chci i druhou polovinu peněz od banky. V bance mi vysvětlili, že to není pravda, a že právě v tento moment jsou tyto transakce stále ještě aktivní a čekají na potvrzení.
  • Volám zpátky do T-Mobile a dostávám se opět ke stejnému supervizorovi jako předtím. Ten nakonec velmi neochotně přiznává, že není pravda, že by T-Mobile ty transakce odmítnul, oni je jen nepotvrdili. To je velký rozdíl, protože standardní procedura je, že banka čeká několik dní, než se protistrana ozve s potvrzením nebo odmítnutím. Teprve potom se transakce zruší. Supervizor se mě evidentně chce zbavit, ale já se nedám. Nakonec souhlasí s tím, že jim pošlu fax s oficiální žádostí o náhradu poplatků.
  • Fax posílám zítra, moc se těším na výsledek...
Vidíte tu nádheru? Firma si zablokuje peníze na vašem účtu a neobtěžuje se je uvolnit, jakmile zjistí, že je nechce. To si člověk připadá, jak někde... někde... no, však víte kde.

Pokračování příště...

Chcete si koupit láhev vína?

Tak to nesmíte být v Illinois v neděli dopoledne před jedenáctou. To vám totiž alkohol neprodají.

Chtěli jsme využít ranního klidu a vyřídit nákupy v neděli po ránu. Tak jsme vyrazili do Food4Less a Walmartu - celý nákup v pohodě, tedy kromě vína. Vybral jsem si jednu láhev z Kalifornie, jednu z Austrálie, ale neprodali mi je. Ještě nebylo jedenáct.

Asi aby lidé nechodili v podroušeném stavu do kostela...

Každý stát má své vlastní alkoholové zákony, čert aby se v tom vyznal...