sobota 6. února 2010

Nekonzistence mezi růstem ekonomiky a růstem akciových kurzů?


Sobotní hádanka.

Ekonomika USA (a podobně ostatní vyspělé ekonomiky) roste zhruba o 2% ročně. Dlouhodobý výnos z držení diverzifikovaného akciového portfolia (měřený např. růstem S&P 500) je zhruba 8% ročně. Obě čísla jsou očištěná o inflaci.

To ale znamená, že poměr tržního ocenění firem a jejich výkonu diverguje k nekonečnu. Z nějakého důvodu si v reálném vyjádření ceníme jednotku produkce každým rokem více a více. Kde je chyba?
Chyba v úvaze spočívá v tom, že nebere v úvahu výplaty dividend. Výnosy akcií (tedy například i výpočty akciových indexů) zahrnují dividendový výnos. Kurzy akcií však po výplatě dividendy klesnou právě o hodnotu dividendy.

Vlastní ceny akcií (po odečtení dividendového výnosu) pak dlouhodobě rostou zhruba stejným tempem jako celá ekonomika. Stačí se podívat na price-earnings ratio, tedy poměr tržního ocenění a celkové vyplacené dividendy (která je stacionární součástí HDP). Ačkoliv P/E ratio výrazně kolísá, dlouhodobý průměr je alespoň pro americký trh v rozmezí 15-20 a rozhodně nediverguje k nekonečnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat