čtvrtek 4. února 2010

Proč se akademický ekonomický výzkum koncentruje v USA?


Ekonomickému výzkumu dominují americké univerzity. Ačkoliv se přesné pořadí v nejrůznějších žebříčcích liší, bude první třicítka vypadat velmi podobně - velká většina budou univerzity v USA a sem tam se objeví nějaká evropská škola (třeba London School of Economics, Toulouse, University of London, Oxford atd.)

Není to tím, že by výzkumu zcela dominovali Američané - je to proto, že na amerických univerzitách učí a studují ti nejlepší lidé, ať už jsou to Američané, Evropané, nebo jsou odjinud. Časy se sice postupně mění, technologie umožňuje být v kontaktu i přes velké geografické vzdálenosti, ale rozdíly se zmenšují jen pomalu.
Výborný článek, který popisuje motivaci evropských ekonomů odcházet do USA, napsal Guy Sorman.

Důvodů je spousta - od vynikajícího zázemí, přes kvalitní studenty a spolupracovníky, flexibilní administrativu, až po velmi dobré finanční zabezpečení. Díky mnohem menší byrokracii jsou americké univerzity schopné vyhledávat nejlepší lidi a nabízet jim atraktivní nabídky. Zatímco pozice na evropských katedrách jsou často určené senioritou, americká univezita nabídne špičkovým lidem místo, peníze na výzkum, pomoc s přestěhováním a ještě i zaměstnaní pro manželku.

Oslovení evropští ekonomové pracující v USA se shodují na tom, že kvalita některých evropských kateder se výrazně zlepšuje. Vesměs to jsou ale místa, kde opustili evropský model postgraduálního vzdělávání a výzkumu a přešli na americký systém. Přesně tak to udělalo třeba i CERGE-EI.

2 komentáře:

 1. Co je to americký systém postgraduálního vzdělávání vs. ten evropský? Týká se to přijímání / podpory studentů, nebo hlavně zaměstnávání těch pravých lidí? Díky..

  OdpovědětVymazat
 2. V USA PhD v ekonomii trva zhruba pet let. Do programu se obvykle vybira 20-40 lidi, prihlasenych je (u dobrych skol) rekneme zhruba 1000 (to je velmi hruby odhad, ale ma naznacit, ze skola si ma z ceho vybirat).

  Prvni dva roky normalne chodis do skoly - kazdy den mas prednasky, kazdy den (opravdu kazdy den) pises domaci ukoly a pripravujes se na zkousky, ktere jsou vzdycky v pulce a na konci semestru. Po skonceni rocniku jsou souborne zkousky, na ktere se pripravujes 1-2 mesice. Je to velmi intenzivni studium a v prubehu techto dvou let prakticky nemas cas na nic jineho. Behem teto doby do tebe naliji obrovsky objem znalosti.

  Teprve po tech dvou letech zacina vyzkum a prace na disertaci. Vzhledem k tomu, ze vetsina lidi v programu chce pracovat v akademickem sektoru, bere se disertace velmi vazne - konkurence na trhu je velka a pouze dobra disertace ti da sanci na dobre misto. Dobre to popsal treba Libor Dusek tady:
  http://leblog.cz/?q=node/310

  Klicovym motivacnim faktorem neni to, ze se ti podari disertaci obhajit na vlastni skole, ale ze se tvoje disertace bude natolik libit lidem na jinych skolach, ze ti nabidnou zamestnani.

  Krome toho, ze pracujes na vlastni disertaci, je obvykle, ze pracujes jako asistent pro nejakeho profesora, a cvicis a ucis kurzy.

  Narocnosti studia odpovida i podpora studentu - vetsina studentu ma stipendia, ktera pokryji studijni poplatky i zivotni naklady, takze se mohou plne venovat akademicke praci.

  OdpovědětVymazat