To je hlavní zpráva dne. Ke snížení úroků na 3,5% došlo mimo běžná zasedání Federal Open Market Committee, tedy pravděpodobně v reakci na včerejší poklesy cen na světových akciových trzích (v USA byl Martin Luther King Day, takže se neobchodovalo).
Nutno podotknout, že trh výrazný pokles sazeb očekával, jak je patrné z grafu. Překvapivé je tedy spíše to, že k poklesu došlo už nyní a teď jsou všichni zvědaví na to, co se bude dít na pravidelném meetingu.
Fed tak zřejmě reaguje na prudce rostoucí obavy z recese, která však už zřejmě tak jako tak nastala. Recesi tak nezabrání, ale alespoň ji chce zmírnit, podobně jako v roce 2001.
Problémem by pro Fed mohla být inflace, která se za poslední rok vyhoupla ze 2% na 4%. James Hamilton na Econbrowseru se inflace nebojí. Inflace byla v posledním roce tažená hlavně potravinami a surovinami, a to jsou zaprvé externí šoky, se kterými nejde pomocí monetární politiky moc dělat, a zadruhé vykazují nižší autokorelaci a tedy i menší pravděpodobnost, že budou nadále pokračovat. Úrokové míry na desetileté dluhopisy se pohybují pod 4 procenty, takže vysokou inflaci neočekává ani trh. Všichni věří, že dnešní Fed umí pracovat lépe než Fed ve stagflačních 70.letech, a tedy doufejme, že tomu tak skutečně je.
Snížení úroků jistě pomůže akciovému trhu a také trhu s nemovitostmi. Domnívám se však, že obavy, že další pokles trhu s nemovitostmi výrazně ovlivní spotřebitelskou poptávku, jsou nadhodnocovány - přestože nemovitost představuje velkou část kapitálu domácnosti, snížení její ceny nemá tak velký dopad jako snížení hodnoty jiných aktiv, protože zároveň klesají i ceny ostatních nemovitostí. A pokud byly ceny nemovitostí nadhodnocené, tak je pokles cen vlastně pozitivní záležitostí.
Na další pokračování vývoje si musíme počkat do konce ledna, kdy je pravidelné zasedání FOMC. Uvidíme také, jak na snížení amerických sazeb zareaguje Evropská centrální banka.
Žádné komentáře:
Okomentovat