sobota 13. března 2010

Jak je to s vývojem průměrné a mediánové mzdy


Lidové noviny v pátek přinesly nový článek s titulkem Platy loni rostly jen bohatým, sociální nůžky se nebezpečně rozevírají.

Protože jsem o mediánové a průměrné mzdě psal před rokem, není nic snažšího než aktualizovat data, která jsou volně dostupná na webu.

Než se k nim dostaneme, je dobré upozornit na jednu věc. Lidové noviny se rozhodly porovnat vývoj průměrné a mediánové mzdy. Mediánovou mzdu sleduje Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), které pro něj provádí Trexima. Průměrnou mzdu sleduje stejný průzkum ISPV, ovšem zároveň také Český statistický úřad. Metodiky se však liší. Data na měsíční mzdu u ISPV pro čtvrté čtvrtletí roku jsou ve skutečnosti kumulativně za první až čtvrté čtvrtletí, zatímco u Českého statistického úřadu jsou data za čtvrté čtvrtletí skutečně jen za čtvrté čtvrtletí. Časové řady tak nejsou vzájemně konzistentní.
Lidové noviny udělaly nepochopitelnou věc - nesrovnávají průměrnou a mediánovou mzdu z dat ISPV, ale mediánovou mzdu z ISPV s průměrnou mzdou z Českého statistického úřadu. Tím vytvořili první zavádějící faktor. Lidovým novinám tak vyšlo, že průměrná mzda meziročně vzrostla o 5,2%, zatímco mediánová poklesla o 0,8%. To je vede k závěru, že mzdové nůžky se prudce rozevírají. Pokud by však Lidové noviny vzaly průměrnou mzdu z ISPV, vyšel by jim růst průměrné mzdy pouze o 1,1%. Stále více než mediánová mzda, ale rozdíl je mnohem menší.

Druhý zavádějící faktor je, že meziroční nárůst je u mediánové mzdy vypočítán z velmi vysokého základu, který mediánová mzda dosáhla před rokem. Pro srovnání je dobré podívat se na aktualizaci grafu, který jsem publikoval před rokem a který uvádí vývoj poměru mediánové a průměrné mzdy (a stejně tak 10% a 90% kvantil vůči průměrné mzdě). Data v grafu ukazují hodinové mzdy, protože ty jsou u VŠPS uváděny za jednotlivá čtvrtletí a ne kumlativně, ale graf pro měsíční mzdy je prakticky totožný.

Prumerná a mediánová mzda v Ceské republice

Poměr mzdových kvantilů k průměrné mzdě
Zdroj: Informační systém o průměrném výdělku

Opravdu se mzdové nůžky nebezpečně rozevírají? Za posledních šest let je poměr mediánové a průměrné mzdy prakticky konstantní! Palcové titulky jsou zcela k ničemu a informují v podstatě jen o statistické chybě.

To ostatně není překvapivé - v době recese se obvykle distribuce mezd smršťuje, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, u vysokopříjmových skupin mizí bonusy, které často tvoří významnou složku příjmu. Zadruhé, nízkopříjmové skupiny jsou náchylnější k propouštění, a tak řada nízkých příjmů vypadne ze statistik. Tyto efekty v České republice zatím nebyly příliš silné, ale rozhodně působí spíše směrem ke smršťování než k rozšiřování mzdové distribuce.

Aby nedošlo k mýlce - důvod k rozvírání sociálních nůžek skutečně je, protože lidé v profesích s nízkými mzdami přicházejí častěji o práci. Ovšem toto rozevíraní se nijak neprojeví ve statistikách mezd, jak Lidové noviny tvrdí - naopak, propouštění bude mít efekt přesně opačný.

4 komentáře:

 1. Je radost číst vyjádření někoho, kdo ví, o čem mluví. Pokud obecně platí důvěřuj, ale prověřuj, pak v případě novinářů (zejména těch českých, myslím, že v cizině situace tak tristní není) platí pouze prověřuj.

  Bohužel, ani uvedení na pravou míru nemůže zastřít fakt, že dopady krize jsou ve společnosti distribuovány nerovnoměrně a nespravedlivě a sebešikovněji zkonstruovaná metrika chleba nenapeče a účty nezaplatí.

  OdpovědětVymazat
 2. VŠPS nesleduje mzdy, asi jsi se spletl a misto ISPV jsi napsal VŠPS. Jinak jsi uzasny, ze ty clanky vubec ctes, ja na to skutecne nemam silu. Srovnavat ISPV a Statakem zatim skutecne nema cenu, vzhledem k ruzne metodice. nicmene harmonizace je v procesu. Mej se fajn. Filip

  OdpovědětVymazat
 3. Díky. Skvělé.
  Během studií člověk rychle zjistí, že veškeré grafy a mapky v novinách je třeba brát s rezervou, prověřit, hledat zdroj jejich dat nebo se jim prostě smutně vysmát jako cancům.
  Tvůj přístup postoupení svého odhalení ostatním je skvělý. Já už buď noviny nečtu, protože jsou tak zkreslené, nebo je znovu a znovu smutně odhazuju :(

  OdpovědětVymazat
 4. Filipe, diky, nejak jsem se na ten VSPS upnul a uz mi nevypadl z hlavy. Krome toho dostal docela zabrat cestin, vcera to byl narocny vecer :-). Uz je to opravene.

  OdpovědětVymazat