pondělí 26. ledna 2009

Velikášství guvernéra centrální banky


Gideon Gono, guvernér centrální banky Zimbabwe, poskytl vyjímečný rozhovor pro Newsweek (via Marginal Revolution). V Gonových slovech nelze přehlédnout náznaky pocitů velikášství - sám sebe pasuje do role spasitele zimbabwské ekonomiky. A zároveň nechápe nebo záměrně ignoruje základní principy ekonomie.

Nyní například můžeme pochopit, proč je v Zimbabwe taková hyperinflace. Gono totiž věří, že tisknutím peněz zachraňuje obyčejné lidi:

Byl jsem odsuzován tradičními ekonomy, kteří říkali, že tisknutí peněz způsobuje inflaci. Já ale peníze tisknout musel, kvůli existenční nutnosti, abych zajistil přežití lidí.

Jak přesně lze zajistit přežití lidí tisknutím bezcenných papírků?

A kdyby se Gono mohl vrátit o pět let zpět, co přesně by změnil, aby zabránil rozvratu země?

Jednal bych jinak s kritiky našich pozemkových reforem a investoval bych více do jejich vzdělávání. Byli jsme obelstěni v propagandistické válce.

Gono však přes katastrofickou situaci neztrácí optimismus. Na otázku, zda bude rok 2009 lepší než ten předchozí, odpovídá:

Bude to muset být dobrý rok. Můj optimistický pohled do budoucnosti je podepřen tím, že už nemůže být hůře. A ti, co studovali historii ekonomik, vědí, že pokud jste dole, pak jediná věc, která se může stát, je, že se pohnete nahoru. To je jistota.

Velikášské sklony se u Gona projevují nejen tím, že si nechal postavit dům se 47 ložnicemi, ale také odpovědí na otázku, zda považuje svoje působení v čele centrální banky za úspěch.

Pro mnohé je záhadou, jak jsem mohl přežít. Ve vší skromnosti je mi k dobru přičítána strategie přežití mé země. Věc se má tak, že pokud chcete zlomit Zimbabwe a nechat tuto zemi padnout, musíte si poradit s jedním mužem. A tím je Gideon Gono.

Konečně další ekonomickou perlu si Gono nechal do odpovědi na otázku, proč nechal zavřít akciovou burzu a zda ji znovu otevře:

Brokeři vytvářeli nabídku peněz, která neexistovala. Já nechal vytisknout 1,5 biliard zimbabwských dolarů a burza operovala se 100 triliardami. Tak jsem řekl, "Kdo tady dělá moji práci?" Pokud na trhu nebude více disciplíny, zůstane burza zavřená. Mně je to jedno. Nevím, kdy se otevře. Je to volný trh, business, který musí buď uspět nebo padnout.

Gono má zřejmě pocit, že se na akciovém trhu vytvořila cenová bublina. Ve skutečnosti to byl Gono, kdo vytvořil pravý opak - de facto peněžní antibublinu. Pokud je inflace v řádech trilionů procent, pak se nemůže divit, že se tržní ocenění obchodovaných firem pohybuje v triliardách peněžních jednotek - a to bez ohledu na riziko vyvlastnění, které je zcela určitě nezanedbatelné. Ocenění na burze spíše odráží skutečnou rychlost tisknutí peněz, narozdíl od té oficiálně udávané.

Je přitom i dost dobře možné, že nominální ceny na akciovém trhu rostou rychleji než ceny zboží. Protože se velká část obchodu s hmotným zbožím buď dolarizovala nebo přešla na barterový obchod, byl akciový trh alespoň nějakou možností, jak se domácí měny zbavit - a kupovat akcie, které umožňují (i když rizikově) přesunovat spotřebu ze současnosti do budoucnosti.

1 komentář:

  1. Velmi zajímavé a bezesporu i inspirující, ale zajímavější by bylo, jak se tento člověk dostal tam kde je.

    OdpovědětVymazat