pondělí 26. ledna 2009

Odvětví, které se chce nechat dobrovolně zdanit - a vláda nechce


Nevada je jediným státem USA, kde je (alespoň v některých částech) legalizovaná prostituce. Veřejné domy sice platí městské daně, nikoliv však státní daň, kromě stodolarového licenčního poplatku. Lobbista George Flint, předseda Nevadské organizace veřejných domů, to teď chce změnit, stát však daně od veřejných domů zřejmě nechce.

George Flint ... se snaží už několik měsíců zákonodárcům nabídnout vytvoření zábavní daně, kterou by státu platilo 25 v Nevadě legálních veřejných domů, a to podle počtu 'transakcí'.

"Jsem jako hlas v divočině," říká Flint, který sám nevlastní žádný z veřejných domů. "Nepřinese to právě balík peněz, ale budeme rádi, když budeme platit náš spravedlivý díl. Ale nemůžeme [od zákonodárců] získat ani slyšení. Předseda sněmovny mi řekl: 'I když jsme ve špatné situaci, tímto směrem jít nechceme.'"

Výše uvedené výroky ovšem samozřejmě neznamenají, že by George Flint a vlastníci veřejných domů byli nějakými samaritány, nezištně ochotnými platit vyšší daně.

Od roku 1971, kdy byla prostituce v Nevadě legalizována, v Nevadě přibylo více než 2 miliony obyvatel a stát se stal také výrazně více konzervativní. Stát také ztratil mnohé ze své mentality na okraji světa, takže Flint připouští, že snaha prostituci zdanit je "jakousi zajišťovací politikou" proti tomu, že by se legislativa chtěla jednoho dne rozhodnout toto odvětví zakázat.

Je to stejné jako z alkoholem a cigaretami. Pro stát je zdanění těchto odvětví výnosným zdrojem příjmů a výrobci pro daním nereptají, protože alternativou je zákaz nebo výrazné restrikce. Vzniká tak Nashovo ekvilibrium, do kterého nyní chce Flint dotlačit i prostituci v Nevadě. Z krátkodobého hlediska může být placení daní ztrátové, ale z dlouhodobého hlediska zajišťuje perspektivu existence.

Žádné komentáře:

Okomentovat