úterý 27. března 2007

Jak Bono rebranduje Afriku (a ne-bojuje s AIDS)

Bono se stále nemůže zbavit přesvědčení, že rozvojová pomoc zachrání Afriku. Tentokrát bude editovat červencové číslo Vanity Fair, aby představil Afriku v novém světle. Prý "se potřebujeme zlepšit ve vyprávění úspěšných příběhů, nejen těch hororových". Těžko říct, jaký to má smysl. Podobně jako další z Bonových iniciativ, kterou je kampaň (RED), kdy výrobci zejména značkového oblečení věnují část zisků z prodeje produktových řad (RED) na humanitární pomoc Africe. Iniciativa (RED) utratila 100 milionů dolarů za reklamy, ve kterých celebrity (včetně Bona) propagují dané produkty. A výnos? Podle ředitele (RED) to brzy bude 25 milionů dolarů, které budou použity na boj s AIDS v Africe. Kdyby oněch 100 milionů utracených za reklamu použili přímo, měli by hned čtyřikrát více.

Přitom se zdá, že Bonovi to přeci jen racionálně myslí. Ve výše odkázaném článku z New York Times říká, že "jedna z věcí, které jsem poznal v Africe, je, jak důležitou roli bude hrát obchod při boji s extrémní chudobou". Pokud to myslí vážně, je pak s podivem, že své snahy raději neupne k přesvědčování rozvinutých zemí, aby otevřely své trhy se zemědělskými produkty rozvojovým zemím. Protože to by skutečně Africe pomohlo ze všeho nejvíce.

A když už je upnutý na humanitární pomoc, mohl by propagovat efektivní metody využití peněz. Podle UNAIDS byly například jen v roce 2002 věnovány na boj s AIDS v subsaharské Africe téměř 2 miliardy dolarů. Přesto se AIDS šíří dál. Bono by mohl například zajít za Emily Oster, která ve svém článku [pdf] argumentuje, že by mnohem efektivnější bylo, kdyby se Afričanům poskytla léčba jiných pohlavně přenosných chorob. Proč? Protože tyto choroby způsobují vředy na pohlavních orgánech, které prudce zvyšují přenositelnost AIDS. Zatímco léčba (resp. zpomalení rozvoje) AIDS je nákladná a málo účinná (a osvětová činnost problematická), léčba ostatních pohlavně přenosných chorob na celém kontinentu by stála zhruba 300 milionů dolarů ročně (tedy zlomek dnes vydávané částky) a snížila by šíření nemoci odhadem o čtvrtinu.

Ano, o Bonovi jsem už psal několikrát. Nevím proč, ale vždycky na něj znovu natrefím, aniž bych články o něm nějak vyhledával. Ačkoliv jeho aktivity vypadají přínosně, obávám se, že produkují více škody než užitku. Vytvářejí totiž dojem, že Africe je třeba pomáhat, místo toho, abychom si uvědomili, že spíše musíme umožnit, aby si Afrika pomohla sama.

1 komentář:

  1. ...tiež považujem za v konečnom dôsledku škodlivú. Veď to nakoniec aj vidno.

    Bohužiaľ ma nenapadá žiadna alternatíva.

    OdpovědětVymazat