pátek 13. února 2009

TARP je mrtev, ať žije TARP!


Vzpomínáte si na přelom září a října 2008? V té době přišla tehdy ještě republikánská administrativa s rozsáhlým plánem výkupu špatných aktiv. Plán byl neprůhledný, špatně připravený, umožňoval přežít i velmi špatně řízeným finančním institucím a byl nakonec odvolán a nahrazen přímými investicemi do bank.

Republikánská administrativa v čele s Henry Paulsonem utratila zhruba polovinu vyhrazených peněz a druhou předala demokratům, kteří tak dostali šanci, aby s penězi naložili lépe.
Jak to dopadlo? Po chvilce přešlapování demokraté přišli s novým plánem. Ačkoliv byl mimořádně špatně vysvětlený (a trhům to na stabilitě právě nepřidalo), jedna z myšlenek je zřejmá - vytvoření americké verze české Konsolidační banky, která bude shromažďovat špatná aktiva.

A původní myšlenka TARPu je rázem opět na světě.

Nicméně jednu věc je Geithnerovi třeba přiřknout k dobru. Konečně se odhodlal ke kroku, který měl přijít jako první - udělat si jasno o tom, jak na tom velké banky ve skutečnosti jsou, a oddělit tak ty dobré od těch špatných. Stovky zaměstnanců Fedu a ministerstva financí začaly provádět hloubkové kontroly výkonnosti velkých bank. Geithner bohužel neřekl, které informace z kontrol zveřejní, ale i tak je to rozumný začátek.

Žádné komentáře:

Okomentovat