pondělí 9. února 2009

Měl by Andy Warhol platit autorské poplatky výrobci polévek?


Shepard Fairey se proslavil uměleckým ztvárněním Obamova portrétu z názvem Naděje (Hope), který doslova zaplavil Spojené státy v průběhu volební kampaně.

Obama poster Hope

Nyní však Faireymu jeho radost poněkud zhořkla. Chce se s ním totiž soudit agentura Associated Press (AP), protože tvrdí, že plakát vznikl na základě fotografie, kterou pro ni pořídil fotoreportér Manny Garcia. Associated Press chce především vysoudit autorské poplatky.
To, že plakát vznikl grafickou úpravou zmiňované fotografie, je celkem zřejmé. Přesto krok AP ukazuje, v jak zvráceném stavu se nachází realita autorského práva. Původní fotografie je naprostou tuctovou reportážní fotografií, kterých AP publikuje tisíce. Původní autor za ni dostal od AP zaplaceno, stejně jako za ni dostala zaplaceno AP v rámci distribuce svého reportážního materiálu. Teprve Shepard Fairey z fotografie udělal něco neotřelého, co zaujalo masy lidí (nezáleží mi tady na tom, jestli je výsledné dílo umělecké nebo ne, jeho popularita je však neoddiskutovatelná).

Jistě, že žádný soud v této věci ještě nerozhodl. Ale už fakt, že AP tímto způsobem vyhrožuje, je více než smutný. Jednání AP lze přirovnat k tomu, kdyby Campbell Soup Company žalovala Andy Warhola nebo jeho dědice za to, že Warhol umělecky ztvárnil jejich plechovky s polévkou. A než mít takové autorské právo, to už je lepší sprovodit copyright ze světa.

4 komentáře:

 1. zcela souhlasím. Copyright v tomto použití je velice škodlivý a nefunkční výmysl lidstva.

  OdpovědětVymazat
 2. Dovoluji si upozornit, že The Museum of Modern Art má u odkazovaného Warholova obrazu i následující popisek:

  © 2009 Andy Warhol Foundation / ARS, NY / TM Licensed by Campbell\'s Soup Co. All rights reserved.

  OdpovědětVymazat
 3. Jenže „TM licensed“ je zřejmě o známkoprávní ochraně, zatímco AP se chce soudit na základě autorského práva. Moc si ale nedokážu představit, že by tohle mohla AP vyhrát, jestli na to vůbec lze aplikovat autorskoprávní ochranu, tak to IMHO spadá pod „fair use“.

  OdpovědětVymazat
 4. Pozor na věc. Málo se ví, že Andy Warhol čelil řadě soudních sporů ohledně autorských práv a většinu z nich prohrál...

  OdpovědětVymazat