úterý 4. ledna 2011

Dlouhověkost ekonomů


Gary Becker před Vánocemi oslavil osmdesátiny a jeho práci krátce připomněl na Leblogu Libor Dušek. Jak Libor poznamenal, Gary Becker se i v osmdesáti letech aktivně podílí na seminářích a výuce, velmi mnoho cestuje a přednáší po světě a o víkendu pravidelně tráví buď sobotní nebo nedělní odpoledne na katedře prací (to je čas, kdy ho alespoň nikdo neruší). Pro zájemce je k dispozici The Becker-Posner blog, který Becker píše s Richardem Posnerem.
Mezi ekonomy však Gary Becker není takovou výjimkou. Na Stanfordu na semináře stále často chodí jiný slavný nositel Nobelovy ceny za ekonomii Kenneth Arrow, kterému je 89 let. Většinou toho moc nenamluví, ale když něco řekne, tak to stojí za zamyšlení. Na Chicagu také stále učí Robert Fogel, tomu je 84.

V posledních letech zemřelo několik Nobelistů, kteří přežili devadesátku - na podzim 2010 Maurice Allais (99 let), v roce 2009 Paul Samuelson (94 let) a v roce 2008 Leo Hurwicz (90 let). Když v roce 2006 zemřel Milton Friedman, bylo mu 94 roků.

To nejlepší však samozřejmě nakonec - před několika dny, 29. prosince 2010, oslavil sté narozeniny Ronald Coase.

I přes zřejmou selekci se nositelé Nobelovy ceny za ekonomii těší jisté dlouhověkosti, navíc často při vysoké vitalitě až do pozdního věku.

2 komentáře:

  1. Libor Dušek6. ledna 2011 3:33

    A pred par dny umrel Alfred Kahn, 93 let.
    http://mason.gmu.edu...ssFlight.pdf

    OdpovědětVymazat
  2. Nezlobte se, ale ten nadpis je přihlouplý. To zní tak, jako by člověk musel být ekonom, aby se dožil nějakého věku. Stejnou šovinistickou větičku velebící lékaře jako nadlidi jsem slyšel na jedné promoci na lékařské fakultě, kam jsem náhodou zavítal, a byl jsem onou větou mírně přinadzvednut. Fandím Vám, jste šikovný, ale při přesvědčování veřejnosti o svých názorech budete muset být skromnější.

    OdpovědětVymazat