středa 3. listopadu 2010

Odkud se vzalo 260 miliard za arbitráže?


V tomto týdnu bude blogování kvůli nedostatku času spíše méně časté a stručnější.

Je jasné, že srážková daň ve výši 26% na dotace poskytnuté na výrobu elektřiny v solárních elektrárnách nemohla zůstat bez hlasité odezvy. Česká průmyslová fotovoltaická asociace (CZEPHO) varuje před arbitrážemi:

„26% srážková daň je pro většinu realizovaných fotovoltaických elektráren naprosto likvidační,“ varuje František Smolka. Téměř všechny solární projekty jsou totiž financované z bankovních úvěrů, které jsou splatné za 11 až 13 let. „Banky budou chtít své peníze zpět v termínu." ... Vláda si od 26% daně slibuje vybrat během dvaceti let zhruba 92 miliard korun. Soudní spory a arbitráže české daňové poplatníky budou ale stát minimálně 260 miliard korun.

Nechme stranou takové detaily jako že existují tajemné věci jako refinancování úvěrů nebo že je s podivem, jak můžou solárníci požadovat trojnásobek toho, co jim stát na dani vezme. Rovněž se nechci zabývat tím, nakolik je taková arbitráž vlastně reálná - na jednu stranu má stát daňovou suverenitu, na druhou stranu jsou selektivní daně extrémní metodou. Takže tuto otázku lépe přenechám právníkům.
Zajímavé však je, odkud se oněch 260 miliard vzalo. Když ponecháme stranou úvahu, že CZEPHO má k dispozici tajný sofistikovaný model, ze kterého takto přesné údaje padají, praští nás do očí jedna věc. 26% daň, 260 miliard ... ano, 260 miliard je 26% z jednoho bilionu.

Z toho také lze vyvodit, že CZEPHO si cení čistou současnou hodnotu budoucích dotací na 1 bilion korun.

Ale počkat, vždyť čistou současnou hodnotou budoucích dotací jsme se na tomto blogu už zabývali. Co se tedy podívat na to, co CZEPHO tvrdilo před necelými dvěma měsíci? Ve zprávě, kterou pro CZEPHO zpracovala Czech RE Agency (CZREA), se totiž uvádějí dvě čísla, přičemž jako pravděpodobnější se jeví scénář "Nízký". V něm je čistá současná hodnota dotací vyčíslena na 241 miliard korun.

Takže z 241 miliard se za dva měsíce stal minimálně bilion.

P.S. Informace o tom, že CZREA něco zpracovala pro CZEPHO, je poněkud zavádějící, protože se jedná o (nejen personálně) provázané instituce. Dokonce tak provázané, že mají weby na stejném serveru (84.244.93.10), který patří výrobci solárních článků Solartec. Tolik tedy aktivistickým novinářem tolik citovaná uznávaná nezávislá agentura.

5 komentářů:

 1. Já bych si dovolil nesouhlasit s tím tvrzením, že solárníci očekávají objem dotací v objemu 1 bil. Předpokládám, že v případě arbitráže by požadovali nejenom náhradu v objemu uplatnitelné dotace z veškeré teoreticky vyrobitelné el. energie (slunce svítí 12 hod / den a panel vyrobí 100% instalované kap.) Dále by arbitráž obsahovala náhradu škody, právní výdaje a pod. To ovšem nic nemění, že s Pinusovými závěry souhlasím a \"odhalení\" provázanosti svědčí o tom jak jsou nebetyčně drzí. A ni se neobtěžují aby to alespoň elementárně zamaskovali.

  OdpovědětVymazat
 2. Tady je pak krásně vidět jak dotační programy deformují trh a nikdo nemůžu dopředu vědět, jaký to bude mít efekt. Asi bych za to už nefackoval současnou vládu, ale do budoucna je to krásné poučení, že dotovat věci se prostě nevyplácí a že tržní mechanismus je schopný určit nejenom „kam“, ale především „kdy“ alokuje peníze do určitého sektoru.

  OdpovědětVymazat
 3. \"Rovněž se nechci zabývat tím, nakolik je taková arbitráž vlastně reálná – na jednu stranu má stát daňovou suverenitu, na druhou stranu jsou selektivní daně extrémní metodou. Takže tuto otázku lépe přenechám právníkům.\"

  Je zajimave, ze se tim, afaik, nikdo poradne v normalnim tisku nezabyval. Jsou tu \"odbornici,\" kteri rikaji, ze stat ma danovou suverenitu a muze si delat co chce. Potom jsou tu \"odbornici\" ze solarnich firem, kteri rikaji, ze arbitraz je realna, ale zase bez logickeho zduvodneni.

  Mych par haliru: Kdyz se ale pobavis s pravnikem, ktery delal mezinarodni arbitraze (a je na LL.M. na skole, kde studuju), tak ti rekne, ze toto je asi na hranici se znarodnenim bez spravedlive kompenzace, coz se Ceska republika zavazala nedelat vsude mozne. Pry to neni na \"summary judgement,\" takze to bude jeste zajimave.

  OdpovědětVymazat
 4. Ať žijí tito tzv. \"investoři\" (spíše dobyvači renty). Zavedl bych princip, že pokud se někdo při svých podnikatelských, spotřebitelských a jiných plánech spoléhá na státní dotace, dávky apod., činí tak jen na své vlastní nebezpečí. :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Mna zaujala ina vec: ten sef asociacie pisal v HN, ze ked maju nieco s navratnostou 8 rokov tak si pod tym nemam predstavit 8 rokov, pretoze oni si tie peniaze v skutocnosti musia pozicat a s urokmi v banke je to ovela viac.
  Nevyznam sa v tom, ale podla mna to je ich problem. Tak nech sa pocita navratnost s tym, ze na to peniaze mam (default) a potom ze ich nemam, a to je pre mna nezaujimave cislo (deli sa o svoj zisk s bankou alebo so svojou babkou, mne to je jedno).
  Ako to je s tymito vypoctami?

  OdpovědětVymazat