pátek 11. června 2010

Mistrovství světa ve fotbale začíná, pozor na infarkty

Všem vášnivým fanouškům je vhodné doporučit studii Cardiovascular Events during World Cup Soccer [pdf, via Improbable Research], kterou vypracoval tým pod vedením Ute Wilbert-Lampen.

V ní autoři uvádějí:

Naše výsledky ukazují výrazné a statisticky významné zvýšení výskytu kardiovaskulárních příhod (včetně akutního cévního syndromu a srdeční arytmie) u vybraného vzorku německé populace ve spojitosti se zápasy hranými německým národním mužstvem v průběhu FIFA World Cup v Německu v roce 2006. ... Sledování stresujícího zápasu ve fotbala více než zdvojnásobuje riziko akutní kardiovaskulární příhody. Kvůli tomuto zvýšenému riziku, které je obzvláště vysoké u mužů se známými cévními a srdečními onemocněními, je zapotřebí urgentně přijmout preventivní opatření.

Díky zbabrané kvalifikaci se však Češi letos mohou bát přeci jen méně:

Naopak průměrný denní počet naléhavých srdečních případů v průběhu zápasů hraných zahraničními týmy byl bezpečně v rozsahu hodnot získaných v kontrolním období.

Děkujeme národnímu týmu, že myslel na naše zdraví.

1 komentář:

  1. Já se bojím spíš o životy fanoušků, kteří na mistrovství zavítají. JAR je proslulá obrovskou kriminalitou. Takže Slováci, užijte si to. :)

    OdpovědětVymazat