středa 21. července 2010

Produktivita práce, TFP, zaměstnaní a odpracované hodiny


V předchozím článku jsem zmínil, že v současné recesi vzrostla produktivita měřená TFP. Na dnešním semináři ukazoval Iourii Manovskii jiný graf. Na něm znázorňuje produktivitu práce a ukazuje, jak v průběhu recese poklesla. Kde je problém?

Ve dvou věcech. Za prvé, total factor productivity (TFP) a produktivita práce jsou odlišné koncepty. Produktivita práce měří produkci na jednotku práce. TFP je reziduum v produkční funkci, například A ve vztahu Y = A f(K,L). Odráží tedy i změny v oběmu a využití (utilization) kapitálu.
Zadruhé, objem práce se obvykle měří v odpracovaných hodinách. Iourii však používá počet zaměstnaných lidí. Pokud tedy lidé začnou přecházet na kratší pracovní dobu (což je častý jev), jeho míra produktivity se nezmění, zatímco míra vyjadřující produkci za hodinu vzroste.

Jaká veličina je tedy vhodnější? Vzhledem k tomu, že většina lidí je odměňována za hodinu práce, pak je produkce za odpracovanou hodinu zřejmě vhodnější. Důležitější však je si uvědomit, jak velkou takovéhle zdánlivě drobné rozdíly hrají roli.

1 komentář:

  1. \"vhodnejsi\" asi nie je ten vhodny termin. Kazda z nich je vhodnejsia na nieco ine.

    OdpovědětVymazat