středa 1. dubna 2009

Antigua a Barbuda po Češích a Slovácích víza nevyžaduje, i když American Airlines tvrdí opak


Dovolená na Antize a Barbudě se opravdu povedla, i když jsme málem neodletěli.

Minulé pondělí jsme ve 4:30 ráno dorazili na letiště v Chicagu na let do St.Johns s přestupem v Miami. Na check-inu nám ale milá slečna oznámila, že nikam neletíme, protože na Antiguu a Barbudu potřebujeme víza a American Airlines nás nepřepraví.
Tohle nás poněkud překvapilo, protože jsme si předem ověřili, že víza nepotřebujeme. Přestože jsme slečně na laptopu ukazovali stránky s informacemi o tom, že Češi a Slováci víza nepotřebují, ona argumentovala, že jejich systém tvrdí něco jiného a podle něj se musí řídit. Aerolinky přebírají data ze systému IATA a tam evidentně nastala chyba. Podle IATA mají na Antiguu bezvízový vstup občané řady obskurních zemí, ovšem Češi a Slováci tam nejsou. Antigua a Barbuda totiž vízovou povinnost pro Čechy a Slováky a ještě několik dalších zemí zrušila až v roce 2008, do IATA se tahle informace ovšem nedostala.

To jsme ovšem netušili. Samozřejmě, měli jsme si zavolat na American Airlines předem, ale koho by to napadlo...

Naše diskuse na přepážce pokračovala a neoblomná zůstala i manažerka obklopená dalšími třema zaměstnankyněmi. Máme si sehnat víza nebo oficiální doklad o tom, že víza nepotřebujeme. To se ale v pět hodin ráno špatně dělá.

Mezitím do odletu zbývalo jen 40 minut, a tak jsme se rozhodli zacheckovat a odletět alespoň do Miami, abychom byli našemu cíli o trochu blíže. Letenky z Miami nám ale přebookovali rovnou na druhý den.

V Miami jsme původně měli jen hodinu a půl na přestup, ale řekli jsme si, že když sebou hodíme, máme třeba nějakou šanci stihnout ještě původní let. Ze všeho nejdřív tedy opět na internet, najít kontakt na ambasádu Antiguy a Barbudy ve Washingtonu a zavolat tam. Na ambasádě se opravdu divili, že nás American Airlines na Antiguu nepustili, a potvrdili nám, co jsme věděli - že víza skutečně nepotřebujeme. Ambasáda byla ochotná poslat fax na letiště, takže stačilo od American Airlines sehnat faxové číslo jejich kanceláře.

Problém byl v tom, že zavazadla nám poslali jen do Miami, takže jsme museli ze všeho nejdřív dojít právě pro ně a pak zpátky na check-in. Běhat po miamském letišti je ale docela dálka, moc jsme nestíhali a přepážky byly přeplněné, takže jsme všechny předběhli a šli rovnou za supervizorem. Poté, co jsme mu všechno vysvětlili, poslal někoho zkontrolovat, jestli fax skutečně dorazil, ale zároveň nám oznámil, že do odletu zbývá už jen 50 minut a to už se zavazadla nestihnou odbavit. A že bez zavazadel nás poslat nemůže, takže i pokud fax dorazil, poletíme stejně až zítra.

Naštěstí se ale nechal obměkčit, když skutečně dorazila slečna s faxem z ambasády, a zavazadla nám přednostně odbavil. Na Antiguu jsme tak nakonec odletěli včas, i když jsme si při tom ale užili.

A tady jen onen fax. Pokud se náhodou rozhodnete jet na Antiguu, získejte si něco podobného od zastoupení Antiguy a Barbudy ve Velké Británii, nebo zkontaktujte leteckou společnost, abyste se vyhnuli podobným peripetiím.

Antigua - visa exemption

Antigua - visa exemption

Antigua - visa exemption

Zajímavé je, že skutečnost, že Antigua a Barbuda není ani na seznamu zemí s bezvízovým stykem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Tamní vláda o svých rozhodnutí zřejmě moc neinformuje.

1 komentář:

  1. Podobnou debatu jsem nedávno měla s Norským daňovým úřadem. Dle nich jsem potřebovala potvrzení o pracovním povolení, dle imigračniho úřadu jsem ho nepotřebovala a naopak mi jakýkoliv papir nechtěli vydat. Humorné bylo, že jsem tam týden už pracovala co by hlavní anestesiolog v nemocnici, a ješte měsic na to mi agentura nemohla vyplatit plat, protože se dvě dámy na dvou úřadech nemohly domluvit. Nakonec, po asi dvaceti telefonech, jsem je donutila spolu mluvit a povolení jsem nepotřebovala. EU občani pracující v Norsku méně než 3 měsíce nepotřebují pracovní povolení.
    Obdivuji tedy, že jste to stihli za tak krátkou dobu.

    OdpovědětVymazat